Prof. Dr. Ali EKİZ

Prof. Dr. Ali EKİZ

Kadın Doğum ve Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı

15 yılı aşkın mesleki deneyimi, onlarca ulusal ve uluslararası araştırma makalesi ve en önemlisi güler yüzüyle Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali EKİZ yanınızda.

Uzmanlık Alanlarım

İletişim Bilgileri

Miyomektomi

Miyomektomi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Leiyomyom (myom, miyom) olarak da bilinen uterus fibroidlerini çıkarmak için gerçekleştirilen ameliyatlara Miyomektomi adı verilir. Uterus fibroidleri, kadınlarda yaş ilerledikçe artar. Kötü huylu olmayan büyümeler olarak da bilinir. Rahim miyomları genellikle doğurganlığın olduğu yıllarda gelişir ve her yaşta ortaya çıkabilir. Bu nedenle pek çok kadın miyomektomi hakkında araştırmalar yapar. Bu yazımızda, miyomektomi hakkında aklınızdaki soruların yanıtlarını giderecek bilgileri derledik.

Miyomlar ne gibi şikayetlere neden olur?

Miyomlar, çeşitli mekanizmalarla şikayetlere neden olur.

Rahim içine doğru büyüyen myomlar kanamalara, kısıtlığı neden olabilir.

 Rahim dışına doğru büyüyen myomlar civar organlara basarak bası şikayetlerine sebep olur. Örneğin barsaklara bası yaparak kabızlığa, idrar torbasına bası yaparak sık idrara çıkma şikayetine sebep olabilir. Hızlı büyüyen myomlar ağrıya sebep olabilir. Büyük boyutlara ulaşan myomlar ise hastanın kendisi tarafından bile elle hissedilebilir.

Miyomektomi (myomektomi) Nedir?

Miyomektomi, belirtilere neden olan miyomları çıkararak rahmi yeniden düzenlemeyi sağlayan cerrahi bir işlemdir. Tüm rahmin alındığı histerektomi işleminden farkı ise miyomektominin sadece miyomları almasıdır. Bu nedenle rahmin geri kalan bölgelerine dokunulmaz ve bu sayede doğurganlık korunur. Miyomektomi ameliyatı geçiren kadınların, ağır regl kanamasından pelvik basıncının azalmasına kadar çeşitli fibroid semptomlarında iyileşmeler görülür.

Miyomektomi İşlemi Neden Yapılır?

Yukarıda anlatıldığı gibi miyomlar çok çeşitli şikayetlere neden olabilir. Miyomektomi ile bu semptomlar engellenir. Miyomektomi çeşitli nedenlerle yapılır:

 • Çocuk istemi olması
 • Rahmi aldırmak istememek aynı zamanda myomların ciddi şikayetlere neden olması
 • Ağrı kesicilere dirençli ağrıların olması
 • Diğer tedavilerle düzeltilemeyen şiddetli kanamaların olması
 • İlişkide ağrı olması (disparoni)

Miyomektomi İşleminin Gebelikte Riskleri Nelerdir?

Miyomektomi ameliyatının ardından komplikasyon görülme ihtimali oldukça düşüktür. Ancak myomektomi gebelik sırasında son çare olarak kullanılır.

Miyomektomi ameliyatı sonrasında hamile kalındığında olası risk; rahimde yırtılma riskidir. Bu nedenle myom ameliyatı olan kadınlar sonraki gebelikte doğum şekli olarak sezaryen tercih edilir. Bunun sebebi de ameliyatı gerçekleştiren doktorun, rahim duvarında derin bir kesi yapmak zorunda kalmış olmasıdır. Bu nedenle çok nadir bir komplikasyon olmasına rağmen, rahmin yırtılmasını önlemek için sezaryen doğum önerilebilir.

Miyomektomi Nasıl Yapılır?

Miyomektomi işleminin nasıl yapılacağı; miyomların boyut, sayı ve konumuna bağlı olarak değişebilir. Miyomektomi için üç farklı cerrahi yöntem vardır ve doktorunuz sizin için en uygun yöntemi seçecektir. Miyomektomi yöntemlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Abdominal miyomektomi
 • Laparoskopik miyomektomi
 • Histeroskopik miyomektomi

Abdominal Miyomektomi Nedir?

Abdominal miyomektomi, laparotomi olarak da bilinir. Bu işlemde rahme erişerek miyomları çıkarabilmek için sezaryen ameliyatında olduğu gibi açık bir abdominal kesi yapılır. Eğer mümkünse bikini hattı olarak bilinen bölgeye yatay bir kesi yapılabilir. Daha büyük rahimlerde ise dikey kesilere ihtiyaç duyulur.

Laparoskopik Miyomektomi Nedir?

Minimal invaziv bir cerrahi işlem olan laparoskopik miyomektomi, birkaç küçük abdominal kesi yolu ile miyomlara erişerek çıkarmayı sağlar. Üstelik laparoskopik miyomektomi işleminin ardından hastanede kalış ve iyileşme süreci daha hızlıdır. Kan kaybı, ameliyat sonrası komplikasyon ve adezyon oluşum oranı da daha düşük olur.

Laparoskopik miyomektomi işleminde, karna kamera ile donatılmış dar bir tüp sokulur. Ameliyat ise karın duvarlarındaki diğer küçük kesilerden yerleştirilen aletler yardımı ile gerçekleştirilir.

Bazı durumlarda miyomlar parçalara ayrılır. Bu duruma morselasyon adı verilir. Morselasyon yapılarak miyomlar, karın duvarındaki küçük bir kesiden çıkarılır. Bazı durumlarda ise miyomlar, parçalara ayrılmadan çıkarılabilir. Bunun için karında daha büyük bir kesi açılabilir. Nadiren de olsa miyomlar, vajinadaki bir kesiden çıkarabilir. Bu işleme ise kolpotomi adı verilir.

Histeposkopik Miyomektomi Nedir?

Rahmin iç duvarına (endometriuma) önemli ölçüde çıkıntı yapan ve boyutu küçük olan miyomları tedavi etmek için histeroskopik miyomektomi önerilebilir. Bu küçük miyomlara submukozal miyom adı verilir. Histeroskopik miyomektomi ile vajina ve serviks yoluyla rahme aletler yerleştirilir. Bu aletleri kullanarak miyomlara erişilerek çıkarılması sağlanır.

Histeroskopik miyomektomi işleminin süreçlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Vajinadan ve serviksten rahme küçük, ışıklı bir alet sokulur.
 • Rahim boşluğunu genişletmek ve rahim duvarının incelenmesini kolaylaştırmak için rahme berrak bir sıvı doldurulur. Bu genellikle steril bir tuz solüsyonu olur.
 • Elektrik ya da bıçak kullanılarak miyomlardan parçalar koparılır. Miyom tamamen alınana kadar bu işlem devam eder. Bazı durumlarda büyük miyomların tek ameliyatla alınması mümkün olmaz. Böylesi bir durumda ikinci bir ameliyata ihtiyaç duyulur.

Miyomektomi İşleminin Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hastaneden taburcu olurken doktor tarafından ağrı kesici bir ilaç yazılabilir. Ayrıca kişinin kendisine nasıl bakması gerektiği, diyet ve diğer çeşitli faaliyetlerde hangi kısıtlamalara gidileceği hakkında bilgi verilir. Geçirilmiş olan ameliyat işlem türüne bağlı olarak birkaç günden 6 haftaya kadar, bir miktar vajinal lekelenme ya da hafif kanama durumları görülebilir.

Miyomektomi İşleminin Sonuçları Nelerdir?

Miyomektomi işleminin ardından çoğu kadında; aşırı regl kanaması, pelvik ağrı ve basınç gibi çeşitli rahatsız edici semptomlardan kurtulma görülür. Ayrıca laparoskopik miyomektomi geçiren kadınlar, ameliyatın ardından sonra gelen bir yıl içerisinde gebe kalabilir. Miyomektomi işleminden sonra rahmin iyileşmesine izin vermek için belirli bir süre gebe kalınmaması gerekir. Bu süre genellikle 3 ila 6 ay arasında değişiklik gösterir.

PROF. DR. ALİ EKİZ İLE RANDEVUNUZU OLUŞTURUN!

WhatsApp butonu üzerinden, Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı Prof. Dr. Ali Ekiz’den randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Diğer Jinekolojik Operasyonlar Konuları