Prof. Dr. Ali EKİZ

Prof. Dr. Ali EKİZ

Kadın Doğum ve Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı

15 yılı aşkın mesleki deneyimi, onlarca ulusal ve uluslararası araştırma makalesi ve en önemlisi güler yüzüyle Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali EKİZ yanınızda.

Uzmanlık Alanlarım

İletişim Bilgileri

Jinekolojik Kanser

 Jinekolojik Kanser Nedir?

Jinekoloji Bölümü, halk arasında “Kadın Hastalıkları Bölümü” olarak bilinir. Jinekoloji; ergenlik döneminden menopoz dönemine kadar olan süreçte, kadınlarda ortaya çıkan genital hastalıklarla ilgilenen bir bölümdür. Jinekolojik Onkoloji Bölümü ise jinekolojik kanserlerle ilgilenir. Peki, jinekolojik kanserler nelerdir? Bu yazımızda sizin için jinekolojik kanser türleri hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

Jinekolojik Kanserler Nelerdir?

Jinekolojik kanser türleri; genital bölgenin dış kısmı olan vulva, vajen, rahim içi (endometrium), Rahim duvarı, serviks (rahim ağzı), yumurtalık (over), tuba uterina (tüp, fallop türleri) ve karın zarı (periton) olarak bilinir.

Kadın vücudunda görülen kanser türleri olarak tanımlanan bu kanserler, temel olarak kadın üreme organları ile ilişkilidir. En sık görülen jinekolojik kanser türleri ise aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Rahim
 • Yumurtalık
 • Rahim ağzı

Jinekolojik Kanser Riskleri Nedir?

Jinekolojik kanser riski oluşturan bazı durumlar bulunur. Bu durumları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Ailede kanser öyküsü
 • Hiç doğum yapmamış olmak
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar geçirmek
 • Obezite
 • Düzenli jinekolojik muayeneye gitmemiş olmak
 • Sigara kullanmak
 • İleri yaş
 • Bağışık sistemini baskılayan ilaç ya da ilaçlar kullanmak

Jinekolojik Kanserlerin Belirtileri Nelerdir?

Jinekolojik kanser belirtilerini anlamak için öncelikle vücudu iyi tanımak gerekir. Vajinal kanama, pelvik bölgede ağrı ya da basınç, akıntı gibi sorunları pek çok kadın normal karşılar. Yine de yaşanan bu tür durumların ciddiye alınarak doktora danışılması gerekir. Jinekolojik kanser belirtilerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Vajinal Kanama: Jinekolojik kanser türleri arasında endometrium yer alır. En sık rastlanan jinekolojik kanser türü olan endometrium, rahimde başlar. Endometrium kanserin en büyük belirtisi düzensiz ve sık kanamadır. Özellikle menopoz sonrası dönemde herhangi bir şekilde vajinal kanama yaşanıyorsa, mutlaka bir jinekoloğa muayene olmak gerekir.
 • Kilo Kaybı: Yeme alışkanlığında bir değişiklik olmadığı halde ani bir kilo kaybı yaşamak, kanserin en büyük belirtileri arasında yer alır. Bunun yanı sıra iştahsızlık, karında şişme, hazımsızlık ve karın ağrısı da yumurtalık kanserinin belirtisi olabilir.
 • Cinsel İlişkide Kanama: Cinsel ilişki esnasında ya da sonrasında kanama yaşanması durumunda, mutlaka bir jinekolojik muayene olunmalı ve üreme organları değerlendirilmelidir.
 • Vajinal Akıntı: Koyu renkli ya da kötü kokulu akıntı durumları çoğunlukla enfeksiyon belirtisidir. Yine de rahim ağzı, endometrium ya da vajinal kanserler de aynı semptomlarla kendini gösterebilir. Bu gibi sorunlar uzun süre devam ettiğinde doktora görünmekte fayda vardır. Özellikle menapoz sonrası aralıklı yoğun şeffaf akıntı mutlaka değerlendirme gerektirir.
 • Pelvis ya da Karın Bölgesinde Ağrı: Ağrı, kanser türlerinin erken belirtileri arasında yer alır. Örneğin yumurtalık kanseri özellikle sırt ve karın ağrısıyla kendini gösterebilir. Rahim ağzı kanseri ise pelvis bölgesinde ağrı ya da basınç hissine neden olabilir.
 • Vulvada Değişim: Vulvada anormal sayılabilecek değişimler, yara, kaşıntı, kızarıklık yanma ya da ağrı gibi durumlar yaşanıyorsa, özellikle uzun süre devam ediyorsa mutlaka doktora görünmek gerekir.

Jinekolojik Kanser Tanısı Nasıl Konulur?

Jinekolojik kanser türlerinin tanısı farklı şekillerde konulabilir. Jinekolojik kanser tanı yöntemlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Her kadının vulva muayenesini öğrenmesi gerekir. Bu durum, erken tanı için büyük önem taşır. Ayrıca pap smear ve pelvik muayenesi yapılabilir. Tanı için biyopsi ve kolposkopi de uygulanabilir.
 • Rahim kanserinin tanısı için; ultrason, küretaj yöntemi ile alınan dokunun patolojik değerlendirilmesi, histeroskopi, BT ve MR gibi çeşitli yöntemlerden faydalanılabilir.
 • Yumurtalık kanserinin erken tanısı için mutlaka jinekolojik kontrollerin düzenli olarak yapılması gerekir. Ayrıca pelvik muayene, BT, MR, ultrasonografi, kan testleri ve patolojik incelemelerle de yumurtalık kanserine tanı konulabilir.

Jinekolojik Kanserden Korunma Yolları Nelerdir?

Jinekolojik kanserlerden korunmak için dikkat edilebilecek bazı unsurlar vardır. Bu unsurları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • HPV aşısı: Açılımı Human Papilloma Virüsü olan HPV, serviks kanserine yol açabilen bir virüstür. HPV aşısı, HPV’nin neden olduğu enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir ve serviks kanseri riskini azaltabilir. Diğer bir deyişle kanser aşısıdır.
 • Düzenli taramalar: Rahim ağzı (serviks) kanseri için Pap smear testi ve HPV taramaları düzenli olarak yaptırılmalıdır. Erken teşhis, tedavi şansını artırır.
 • Sağlıklı yaşam tarzı: Sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz yapma, sigara ve alkol tüketiminden kaçınma jinekolojik kanser riskini azaltmada yardımcı olabilir.
 • Doğum kontrol yöntemleri: Gebelik sayısını kontrol etmek için doğum kontrol yöntemleri kullanmak, rahim kanseri riskini azaltabilir. Östrojen içeren doğum kontrol hapları, endometrium ve yumurtalık kanseri riskini azaltır.
 • Doğum yapmak: Doğum yapmak hem yumurtalık hem de endometrium kanseri riskini azaltır. Aynı zamanda emzirmenin de aynı etkiye sahip olduğu söylenebilir.
 • Hijyen: Temizlik ve hijyen kurallarına uygun yaşamak, vajinal enfeksiyonları özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesi ile jinekolojik kanser riskini azaltabilir.
 • Risk faktörlerini bilme: Ailede jinekolojik kanser hikayesi varsa veya diğer risk faktörlerine sahipseniz (örneğin, genetik yatkınlık), düzenli doktor kontrolleri ve taramalar yapmak önemlidir. Ailede iki veya daha fazla akrabasında meme, endometrium ve kolon kanserlerinden herhangi birinin saptandığı durumlarda ailevi kanser yatkınlık genleri (BRCA) araştırılmalıdır.

Bu öneriler jinekolojik kanserlerin tamamen önlenmesini garanti etmez. Yine de riski azaltmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle, jinekolojik sağlıkla ilgili herhangi bir endişe durumunda bir jinekoloğa danışmak gerekir.

Jinekolojik Kanser hakkında daha fazlası için, +90 544 644 56 62 numaralı telefon üzerinden bilgi alabilir ve randevunuzu oluşturabilirsiniz.

PROF. DR. ALİ EKİZ İLE RANDEVUNUZU OLUŞTURUN!

WhatsApp butonu üzerinden, Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı Prof. Dr. Ali Ekiz’den randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Diğer Jinekolojik Operasyonlar Konuları

Profile Picture
Prof. Dr. Ali EKİZ Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı
×
Merhabalar. 🙋🏻‍♂️
Mesajınızın ardından asistanlarım, en kısa zamanda sizinle iletişime geçecekler. Teşekkürler. 🙏