Prof. Dr. Ali EKİZ

Prof. Dr. Ali EKİZ

Kadın Doğum ve Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı

15 yılı aşkın mesleki deneyimi, onlarca ulusal ve uluslararası araştırma makalesi ve en önemlisi güler yüzüyle Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali EKİZ yanınızda.

Uzmanlık Alanlarım

İletişim Bilgileri

Jinekolojik Laparoskopi

Jinekolojik Laparoskopi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle, sağlık alanında önemli adımlar atıldı. Geçmişte açık olarak yapılabilen neredeyse tüm jinekolojik ameliyatlar, günümüzde laparoskopik olarak yani kapalı yöntemlerle de ameliyat edilebilir duruma geldi. Bu sayede daha az ağrı, daha düşük enfeksiyon riski, daha hızlı iyileşme gibi çeşitli avantajlar eldi edilebilmektedir. Bu yazımızda sizin için jinekolojik laparoskopi nedir, nasıl uygulanır gibi soruların yanıtlarını derledik.

Laparoskopik (Kapalı Yöntemle) Ameliyat Nedir?

Laparoskopik cerrahi olarak da bilinen kapalı ameliyat işlemi, karın içerisine 1 cm kesilerden trokar adı verilen tüpler aracılığıyla girilmesini, ardından optik cihazlarla ve cerrahi aletlerle yapılan ameliyat tekniğidir.

Jinekolojik laparoskopi de; kadın doğum uzmanları tarafından teknik açıdan uygunluk olduğu takdirde en sık kullanılan cerrahi yöntem olarak bilinir.

Jinekolojik Laparoskopi Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Jinekolojik Laparoskopi, genel olarak tanı ve tedavi amacıyla uygulanır. Tanısal alanda jinekolojik olarak kısırlık vakalarında uygulanır. Laparoskopi işleminin uygulandığı hastalıkları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Kısırlık:Doğal yollar ile bebek sahibi olamamaya kısırlık adı verilir. Genellikle herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanılmadan 12 aylık düzenli ilişki sonra hamile kalamama olarak da tanımlanabilir. Jinekolojik laparoskopi sayesinde tüplerin kontrolü, yumurtalık fonksiyonlarını inceleme ve karın içi yapışıklık gibi birçok durumda hem tanısal hem de tedavi edici olabilir.
 • Endometriozis:Genellikle genç kadınlarda görülen iyi huylu, çoğunlukla ağrılı bir kronik hastalıktır. Jinekolojik laparoskopinin en sık uygulandığı alanlardan biri olan endometriozis, çikolata kistlerine sebep olarak kısırlık sebebi olabilir. Laparoskopi ile çikolta kistlerinin tedavisi yapılabilir.
 • Yumurtalık Kistleri:Hemen hemen her kadında görülen kistler genellikle iyi huylu olarak bilinir. Kistler, yumurtaların içindeki dokudan çıkan sıvı dolu kesecikler olarak adlandırılır. Jinekolojik laparoskopi kullanılarak bu kistler tedavi edilebilir. Bazıları kötü huylu da olabilir bunu da bazen sadece ameliyat sırasında anlamak mümkün olabilir.
 • Dış gebelik durumları:Dış gebelik, Sperm ve yumurta hücrelerinin birleşmesi sonucunda oluşan embriyonun, rahim içi dışında farklı bir yere yerleştirilmesi durumuna verilen isimdir. Dış gebelik erken teşhis edilirse tedavi şansı oldukça yüksektir. Jinekolojik laparoskopi, dış gebeliklerde gayet başarılı bir operasyon olarak uygulanır.
 • Rahim ve miyom alınması: Kanser, rahim sarkması, anormal kanama, uzun süren ağrılar, endometriozis ve myomlar gibi çeşitli hastalıklarda, rahmin ya da miyomun alınmasını ifade eder. Jinekolojik laparoskopi ile rahim ve miyomlar alınabilir.
 • Tüp bağlama:Cerrahi bir işlem olan tüp bağlanma, gebelikten korunmak isteyenler için en başarılı yöntemdir. Oldukça kolay bir ameliyat olması nedeniyle birlikte, cinsel ilişkide herhangi bir soruna neden olmaz. Bu işlem de jinekolojik laparoskopi ile yapılabilir.
 • Karın içinde yapışıklık, enfeksiyon, apse: Genellikle daha önce ameliyat geçirmiş olması nedeni ile ortaya çıkan bu yapışıklık durumunun, kesin olarak cerrahi açıdan temizlenmesi gerekir. Bu işlemi laparoskopik olarak gerçekleştirmek mümkündür. Bazen karın içi enfeksiyon ve apse durumunda laparoskopik olarak tedavi etmek gerekebilir.
 • Ayrıca tanı konulamayan durumlarda da da sadece tanısal amaçlı laparoskopiye başvurulabilir.

Jinekolojik Laparoskopi Nasıl Uygulanır?

Ameliyat öncesi genel rutin olarak akciğer testleri, EKG ve kan tahlilleri yapılır. Hastanın başka hastalıkları da var ise operasyona ve anesteziye engel teşkil eden bir durum olup olmadığının belirlenmesi gerekir. Çıkan sonuca göre önlemler alınabilir. Bu prosedürlerin ardından ameliyatına onay verilir ve hasta ameliyat gününden önce anestezi konsültasyonuna gönderilir. Ameliyat öncesi 6 saat katı ya da sıvı gıda alımının durdurulması gerekir.

Laparoskopi ameliyatının uygulama adımlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Ameliyathane koşullarında uygulanan bu yöntem, genel anestezi verilmesi ile başlar.
 • Ardından göbek deliğinden gerekli 1 cm lik bir kesi yapılır.
 • Verres iğnesi uygulanarak işleme devam edilir.
 • İğnenin ardından karın içerisine karbondioksit gazı verilerek şişirilir.
 • Yapılan işlemin ardından, trokar işlemi uygulanarak kamera karın içine yerleştirilmesi sağlanır.
 • Ameliyat uygulanacak işlemin türüne ve asistans ihtiyacına göre iki ila üç port daha açılır ve ameliyat bu deliklerden gönderilen özel aletlerle gerçekleşir.
 • Son olarak ise karın içindeki gaz boşaltılır ve kesilerin dikiş ile kapatılması sağlanır.

Jinekolojik Laparoskopinin Faydaları Nelerdir?

Jinekolojik laparoskopinin çeşitli faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Estetik olarak geniş kesiklere göre daha küçük yara izleri bırakır.
 • Ameliyat işlemi sonrasında yatış işlemi oldukça kısadır, ters bir durum olmadıkça hastalar 1 ila 2 gün içerisinde taburcu edilir.
 • Çok az bir ağrı olması ve çok kısa sürede iyileşme süreci vardır. Bu sayede rutin hayata geçiş en kısa sürede sağlanır.

Jinekolojik Laparoskopi hakkında daha fazlası için, +90 544 644 56 62 numaralı telefon üzerinden bilgi alabilir ve randevunuzu oluşturabilirsiniz.

PROF. DR. ALİ EKİZ İLE RANDEVUNUZU OLUŞTURUN!

WhatsApp butonu üzerinden, Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı Prof. Dr. Ali Ekiz’den randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Diğer Jinekolojik Operasyonlar Konuları