Prof. Dr. Ali EKİZ

Prof. Dr. Ali EKİZ

Spécialiste en gynécologie et périnatologie (GROSSESSE À HAUT RISQUE)

Avec plus de 15 ans d’expérience professionnelle, des dizaines d’articles de recherche nationaux et internationaux et, surtout, un visage souriant, le professeur Ali EKİZ, spécialiste en gynécologie et périnatologie, est à vos côtés.

Mes domaines d'expertise

Informations sur le contact

Échocardiographie fœtale

Anne karnındaki bebekte kalp anomalisi ne sıklıkta görülür?

Anne karnındaki bebeklerde ortaya çıkabilecek kalp anomalisi en sık görülen anomalidir. Her 1000 canlı doğumun 8-9`unda bebek hafif veya ağır bir kalp anomalisi ile doğar. Bu nedenle mümkünse her gebeye bir perinatoloji tarafından fetal EKO yapılmalıdır.

Fetal EKO (Ekokardiyografi) Nedir?

Fetal EKO, gebelik döneminde anne karnındaki bebeğin kalp yapısını ve fonksiyonlarını değerlendirmek için kullanılan bir görüntüleme yöntemi olarak bilinir. Bu incelemede ultrason cihazı kullanılır ve ses dalgaları kullanılarak yapılan bir işlemdir. Anne karnındaki bebeğin kalbi 11. Haftadan itibaren değerlendirilebilir. Normal gebelerde fetal EKO iki kez yapılması önerilir. İlki 11 ve 14 arası ikincisi ise 20-24 hafta arasıdır. Ancak yüksek riskli gebeliklerde fetal EKO 11. Haftadan itibaren her hafta yapılabilir. Bu nedenle fetüse bir zararı yoktur. Bu yazımızda sizin için fetal EKO hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

Fetal EKO (Ekokardiyografi) Hangi Durumları Değerlendirir?

Fetal ekokardiyografi ile değerlendirilebilen durumlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Kalbin anatomik gelişimsel anomalileri: Bunlar arasında kalbin boşlukları kapakları ve damar bağlantılarını ilgilendiren anomaliler yer alır. Örneğin Büyük arter transpozisyonu damar bağlantı anomalisidir. Ebstein anomalisi kapak hastalıklarına verilebilecek örnektir. Hipoplastik sol kalp sendromunda ise kalbin boşluklarının geliş kusuruna örnek oluşturur.
 • Kabin Kasından kaynaklı hastalıklar: Kalp kasının aşırı büyümesi ile ortaya çıkan hipertrofik obstruktif kardiyomyopati en önemli örnektir. Aynı zamanda kalp kasından kaynaklanan rabdomyom ve kardiyak miksoma gibi tümörleri vardır.
 • Kan akımını ilgilendiren sorunlar: Esasen kan akımı problemlerinin altında anatomik gelişim kusuru vardır. Örneğin kalbin en sık anomalisi kalp delikliğidir tıbbi adıyla VSD (ventriküller septal defekt) de kalbin boşlukları arasında olmaması gereken bir kan akımı ortaya çıkar.
 • Kalbin ritim bozuklukları: Kalbin aynı zaman elektrik kablolarını andıran bir ileti sistemi vardır. Anne karnındaki bebeğin kalbi dakikada 110 ile 160 arasında atar. Çeşitli hastalıklara bağlı kabin hızı 100 atım dakika altına inebilir veya 200 atım dakika üzerine çıkabilir. Bunlara sırasıyla bradikardi ve taşikardi denir.

Fetal EKO güvenli bir işlemdir ve anne ve veya bebeğe zarar vermez. Yine de uzmanlık ve deneyim gerektiren bir inceleme olduğunu altını çizmek gerekir.

Fetal (EKO) Ekokardiyografi İşlemini Kimler Yaptırmalıdır?

Fetal EKO yukarıda değinildiği gibi tüm gebelere yapılmalıdır, ancak özellikle doğuştan (Konjenital) kalp hastalıları için yüksek riskli gebelere mutlaka yapılmalıdır. Bu risk gruplarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Kendisinde kalp anomalisi olan gebeler,
 • Romatolojik hastalıkları bulunan gebeler,
 • Gebelikte teratojenlere maruz kalan gebeler,
 • Çoğul gebelikler,
 • Kromozom anomalisi ya da genetik taşıyıcılı olan gebeler,
 • Kızamıkçık, Parvovirus B19 gibi enfeksiyon geçiren gebeler,
 • Bebeğinde başka bir organı ilgilendiren anomali olan gebeler,
 • Retioik asit gibi teratojen olduğu kesin ilaç kullanmış olan gebeler,
 • 35 yaş üzeri anne adaylarının gebeliği,
 • Adolesan yani 18 yaş altı gebelikler,
 • İkili test, üçlü test, dörtlü test veya fetal DNA testi sonucu anormal olan gebeler,
 • Ense kalınlığı artmış olan gebeler,
 • Diyabetik gebeler,
 • Madde (alkol, sigara, eroin gibi) kullanan gebeler.

Fetal (EKO) Ekokardiyografi İşlemi Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Fetal EKO, gebelik boyunca iki kez yapılması idealdir. Hem 11-14 hafta arası hem de  20 ila 24. haftaları arasında perinatoloji uzmanı tarafından yapılır. Ancak yüksek riskli gebeliklerde ya da şüpheli hallerde fetal EKO 11. Haftadan itibaren her hafta yapılabilir.

Tüm fetal kalp hastalıklarının taraması tanısı ve yönetimi hakkında daha fazlası için, +90 544 644 56 62 numaralı telefon üzerinden bilgi alabilir ve randevunuzu oluşturabilirsiniz.

PRENEZ RENDEZ-VOUS AVEC LE PROF. DR. ALİ EKİZ!

Vous pouvez prendre rendez-vous avec le spécialiste en périnatologie (grossesse à risque), le professeur Ali Ekiz, en cliquant sur le bouton WhatsApp.

Autres sujets en périnatologie

Profile Picture
Prof. Dr. Ali EKİZ Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı
×
Merhabalar. 🙋🏻‍♂️
Mesajınızın ardından asistanlarım, en kısa zamanda sizinle iletişime geçecekler. Teşekkürler. 🙏