Prof. Dr. Ali EKİZ

Prof. Dr. Ali EKİZ

Kadın Doğum ve Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı

15 yılı aşkın mesleki deneyimi, onlarca ulusal ve uluslararası araştırma makalesi ve en önemlisi güler yüzüyle Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali EKİZ yanınızda.

Uzmanlık Alanlarım

İletişim Bilgileri

TTTS de Lazer Ablasyon

TTTS de Lazer Ablasyon Nedir?

TTTS, açılımı ile Twin-Twin Transfüzyon Sendromu olan bu hastalık tek yumurta ikizlerine özel bir hastalıktır. Anne rahmindeki tek yumurta ikizi fetüslerin tek olan plasentasında iki fetüs arasında kan alışverişine izin veren damarlar bulur. Genellikle ikizler arasında olan bu damar bağlantılarında alınan ve verilen kanlar bir denge halindedir. TTTS gelişmesi için, bir fetüsün diğerinden daha fazla kan alması dolayısı ile fazla büyümesi diğerinin ise daha az kanla yaşamak zorunda kalması gerekir. Bunun sonucunda bir fetüs “verici” haline gelirken diğer fetüs ise “alıcı” haline gelir. Bu yazımızda sizin için TTTS hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

Twin to Twin Transfüzyon Sendromuna nasıl tanı konulur?

Tek yumurta ikizleri daha önce anlatılan damar bağlantıları nedeniyle çok özel ve çok yüksek riskli gebeliklerdir. Tek yumurta ikizlerinin yaklaşık %30`da TTTS veya benzeri bazı komplikasyonlar gelişebilir.

Bu nedenle tek yumurta ikizleri bilimsel adıyla Monokoryonik ikziler Perinatoloji uzmanı tarafından takip edilmelidir.

TTTS`nin ultrasondaki belirtileri; fetüslerin tahmini kiloları arasında %20 den fazla fark olması, fetüslerinde birinin suyunun fazla (Polihidramnios) diğernin suyunun az (oligohidramnios) olması ve kan akımı (doppler) bozukluklarının tespit edilmesi olarak sıralanabilir.

Perinatoloji uzmanı be ultrason belirtilerine bakarak müdahale zamanını planlar.

TTTS Nasıl Tedavi Edilir?

TTTS’ nun en etkin tedavisi lazer ablasyon ameliyatıdır. Lazer ablasyon, ikiz fetüsler arasındaki anormal çalışan damar bağlantıları kapatmak için kullanılan bir cerrahi işlem olarak bilinir. İşlem genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılabilir. Ancak ideali genel anestezi altında yapılmasıdır.

Lazer ablasyon işleminde annenin karnına 3 mm lik bir trokar yarımı ile küçük bir giriş kapısı oluşturulur. Buradan fetoskop denilen rahmin içini görmeyi sağlayan bir kamera sistemi yerleştirilir. Anı giriş kapısından ince şeffaf bir lazer fiberi yerleştirilir.

Akabinde iki fetüs arasındaki hastalığa sebep olan damarlar yakılır. Bu sayede iki fetüste damarsal olarak birbirinden tamamen ayrılmış olur.

Lazer Ablasyon Ne Zaman Yapılır?

Lazer ablasyon prosedürü, genellikle gebeliğin ikinci trimesterinde, yani gebeliğin 16 ila 26 haftası arası, gerçekleştirilir. İşlem bir perinatoloji  uzmanı tarafından yapılır. İşlem sonrasında, fetüslerin durumu düzenli olarak izlenir ve gebelik ilerledikçe takip edilir.

Lazer ablasyon, TTTS’nin tedavisinde etkili bir yöntemdir ve ikizlerin hayatta kalma şansını büyük oranda arttırır. Yine de her durumda tedavi planı ve başarı oranı bireysel olarak değerlendirilmeli ve gebeliğin ilerleyişiyle birlikte takip edilmelidir.

TTTS İçin Lazer Ablasyon Tedavi Riskleri Nelerdir?

TTTS için lazer ablasyon tedavisi, çeşitli riskler taşıyabilir. Bu riskleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Erken doğum riski: Lazer ablasyon prosedürü, uterusun içine girerek gerçekleştirildiği için erken doğum riski artabilir. Uterus içi işlemler, uterusun kasılmasına ve doğumun tetiklenmesine neden olabilir. Bu nedenle erken doğum riski yüksek bir işlemdir.
  • İşlem sırasında kullanılan trokar fetüsün etrafındaki amnion zarını delerek girdiği için membran rüptürüne sebep olarak su gelişini sağlayabilir. Bu komplikasyon yaklaşık % 30 lara kadar yükselebilir
  • İşlem sonrası komplikasyonlar: Lazer ablasyon sonrası, annenin rahminde enfeksiyon, kanama veya sıvı birikimi gibi komplikasyonlar meydana gelebilir. Bu tür komplikasyonlar, hem anneyi hem de fetüsleri etkileyebilir ve tedavi gerektirebilir.
  • ikizler arasındaki dolaşım dengesizliği: Lazer ablasyon, TTTS’nin neden olduğu dolaşım dengesizliğini düzeltmek için yapılır. Yine de işlem sonrası bile bazen ikizler arasındaki dolaşım dengesizliği devam edebilir ya da yeni bir dengesizlik oluşabilir. Bu durum lazer sonrası anemi olarak bilinir. İşlem sonrası fetüslerden birinde kansızlık gelişebilir.
  • Haftadan sonra lazer ablasyon ameliyatı genellikle yapılmaz ama yine de bu muayene bulgularına göre değerlendirilir.

Tüm gebelerin gebeliği sürecince biri 11-14 hafta arası ve diğer de 20-24 hafta arası olmak üzere iki kez perinatoloji muayenesi olmayı ihmal etmemeleri gerekir.

TTTS de Lazer Ablasyon hakkında daha fazlası için, +90 544 644 56 62 numaralı telefon üzerinden bilgi alabilir ve randevunuzu oluşturabilirsiniz.

PROF. DR. ALİ EKİZ İLE RANDEVUNUZU OLUŞTURUN!

WhatsApp butonu üzerinden, Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı Prof. Dr. Ali Ekiz’den randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Diğer Fetal Cerrahi Konuları