Prof. Dr. Ali EKİZ

Prof. Dr. Ali EKİZ

Kadın Doğum ve Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı

15 yılı aşkın mesleki deneyimi, onlarca ulusal ve uluslararası araştırma makalesi ve en önemlisi güler yüzüyle Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali EKİZ yanınızda.

Uzmanlık Alanlarım

İletişim Bilgileri

Plasenta Yapışma Anomalileri

Plasenta Yapışma Anomalileri Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Plasenta yapışma anomalileri, gebelik sırasında rahmin sadece iç tabakasına yapışması gereken plasentanın normal yerine değil rahim duvarının derinliklerine doğru sıkı bir şekilde yapışmasını ifade eder. Plasenta, gebelik sırasında fetüsü beslemek ve oksijen sağlamak için rahim iç tabakasına (endometriuma) bağlanan bir yapı olarak bilinir. Normal koşullarda doğumdan sonra plasenta doğal bir şekilde rahimden ayrılır ve çıkar. Plasenta yapışma anomalilerinde ise bu süreç etkilenir ve plasenta daha sıkı veya anormal şekilde rahim duvarına yapışır. Konuyla ilgili detaylar yazımızın devamında sizinle.

Plasenta Yapışma Anomalileri Nedir?

Bazı durumlarda plasenta, normal yerine yerleşemez. Bu duruma plasenta yapışma anomalisinin de riski artar.

Plasenta Previa: Plasentanın, rahim ağzını kapatarak yerleşmesine verilen isimdir. Plasenta previa olması plasenta yapışma anomalisi riskinin arttırır. Ancak her previa da yapışma anomalisi olmaz.

Plasenta yapışma anomalileri üç ana kategori altında incelenir:

 1. Plasenta Akreata: Plasentanın rahim duvarına normalden daha fazla yapışmasıdır. En iç tabakasından fazla yapışmayı ifade eder.
 2. Plasenta İnkreta: Plasentanın, rahim duvarının daha derin katmanlarına kadar yapışmış ama rahim duvarı dışına çıkmamıştır.
 3. Plasenta perkreta: Plasenta rahim dışına çıkmış hatta yakın organlara (idrar torbası veya barsak gibi) bile yapışmış olabilir.

Plasenta Yapışma Anomali Riskleri Nelerdir?

Plasenta yapışma anomalileri, kanamalara, ağrılara, erken doğum riskine ve bazı durumlarda plasentanın doğum sonrası tamamen çıkarılamamasına yol açabilir. Bu durumlar ciddi tıbbi müdahale gerektirebilir ve bu nedenle de riskli gebelikler olarak kabul edilir.

Plasenta Yapışma Anomalileri Kimlerde Görülür?

Plasenta yapışma anomalileri her kadında görülebilir, ancak bazı risk faktörleri bu anomalilerin gelişme olasılığını artırabilir. Bu risk faktörlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Daha önceki gebeliklerde plasenta yapışma anomalisi geçmişi: Daha önceki gebeliklerde plasenta yapışma anomalisi yaşamış kadınlarda, sonraki gebeliklerde yaşayabilir.
 • Sezaryen doğumlar: Daha önce yapılmış bir ya da daha fazla sezaryen doğum, plasenta yapışma anomalisi riskini artırabilir.
 • Rahimde yapılan cerrahi işlemler: Rahimde yapılan önceki cerrahi müdahaleler, plasenta yapışma anomalisi riskini artırabilir.
 • Plasenta previa geçmişi: Daha önceki gebeliklerde plasenta previa teşhisi konulmuş kadınlarda plasenta yapışma anomalisi riski artabilir.
 • Yaş faktörü: 35 yaş ve üstü kadınlar, plasenta yapışma anomalisi riski açısından daha yüksek bir gruptur.
 • Sigara kullanımı: Sigara içmek, plasenta yapışma anomalisi riskini artırabilir.
 • Fertilite tedavileri: Yardımcı üreme teknikleri olarak bilinen fertilite tedavileri, plasenta yapışma anomalisi riskini artırabilir.
 • Rahim içi enfeskiyon geçirmiş hastalar

Plasenta Yapışma Anomalileri Nasıl Tedavi Edilir?

Plasenta yapışma anomalileri, ciddi tıbbi durumlar arasında yer alır. Bu nedenle tedavi süreçleri, uzman bir sağlık ekibi tarafından yapılmalıdır. Tedavi planı; anomalinin tipine, gebeliğin haftasına ve diğer tıbbi durumlara bağlı olarak değişebilir. Plasenta yapışma anomalilerinin tedavi yöntemlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Erken Teşhis ve Takip: Plasenta yapışma anomalilerinin erken teşhisi önemlidir. Risk faktörleri taşıyan gebeler, düzenli aralıklarla perinatoloji tarafından takip edilmelidir.
 • Planlanmış Sezaryen Doğum: Plasenta yapışma anomalileri olan kadınlar genellikle planlanmış sezaryen doğumla doğum yaparlar. Bu, plasentanın beklenmeyen zamanlarda ortaya çıkabilecek sancılar sırasında komplikasyonlara yol açma riskini azaltır.
 • Kan Transfüzyonu: Ciddi kan kaybı durumlarında, gebeye kan transfüzyonu yapılabilir.
 • Rahim koruyucu sezaryen: Plasenta acreta da rahim korunarak sezaryen yapılmaya çalışılabilir ancak özellikle perkreta durumunda rakim alınma olasılığı en az %50 dir.
 • Histerektomi (Rahim alınması): Özellikle ilerlemiş yapışma durumlarında sıkça uygulanan son çaredir. Anne hayatını riske atmayacak en emin yöntem budur.

Takip ve tedavi tamamen gebeye ve bulgularına özeldir. En önemli olan erken tanı koymak uygun takip ile iyi doğum planı yapmaktır. Unutmaması gereken nokta ise bu ameliyatı tecrübeli bir perinatolog veya jinekolojik onkolog tarafından gerçekleştirilmesi gerekliliğidir.

Plasenta Yapışma Anomalileri hakkında daha fazlası için, +90 544 644 56 62 numaralı telefon üzerinden bilgi alabilir ve randevunuzu oluşturabilirsiniz.

PROF. DR. ALİ EKİZ İLE RANDEVUNUZU OLUŞTURUN!

WhatsApp butonu üzerinden, Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı Prof. Dr. Ali Ekiz’den randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Diğer Kadın Hastalıkları ve Doğum Konuları

Profile Picture
Prof. Dr. Ali EKİZ Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı
×
Merhabalar. 🙋🏻‍♂️
Mesajınızın ardından asistanlarım, en kısa zamanda sizinle iletişime geçecekler. Teşekkürler. 🙏