Prof. Dr. Ali EKİZ

Prof. Dr. Ali EKİZ

Kadın Doğum ve Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı

15 yılı aşkın mesleki deneyimi, onlarca ulusal ve uluslararası araştırma makalesi ve en önemlisi güler yüzüyle Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali EKİZ yanınızda.

Uzmanlık Alanlarım

İletişim Bilgileri

Rahim Ağzı Yetmezliği

Rahim Ağzı Yetmezliği (Servikal Yetmezlik) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Gebeliğin ikinci trimesterinden yani 14. Haftasından sonra rahin ağzının ağrısız bir şekilde açılması suretiyle ortaya çıkan gebelik kaybına rahim ağzı yetmezliği yani servikal yetmezlik adı verilir. Bu durum genellikle rahim ağzının gebeliği taşıyacak mukavemette olmaması durumunda ortaya çıkar. Bu yazımızda sizin için rahim ağzı yetmezliğinden bahsettik. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Rahim Ağzı Yetmezliği (Servikal Yetmezlik) Nedir?

Servikal yetmezlik olarak da bilinen rahim ağzı yetmezliği, gebeliklerin yaklaşık olarak %1’inde görülür. Tanısı genellikle birinci gebelik kaybı yaşandıktan sonra konur.

Rahim Ağzı Yetmezliği Neden Olur?

Rahim ağzı yetmezliğinin temel nedeni kesin olarak bilinmez. Yine de herhangi bir sebeple rahim ağzının zarar görmüş olması, rahim ağzı yetmezliği problemine neden olabilir. Örneğin; geçirilmiş olan bir cerrahi operasyon ya da travmatik bir doğuma bağlı olarak rahim ağzı zarar görebilir. Bazı kadınlarda ise doğuştan gelen bir sorundan kaynaklı olarak, rahim ağzı dokularında yapısal bir sorun veya zayıflık durumu bulunabilir.

Rahim Ağzı Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Rahim ağzı yetmezliğinin çeşitli belirtileri olabilir. Bu belirtilerden bazılarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Ağrı ya da rahatsızlık hissi,
 • Kasık bölgesinde aşağı doğru baskı hissi,
 • Bel ağrısı yaşamak ya da belde kramp,
 • Bebeği aşağıda hissetmek

Yine de belirtmek gerekir ki; bu belirtilerin tamamı, normal gebeliklerde de görülebilir. Bu nedenle doktor değerlendirmesi ile rahim ağzı yetmezliği durumundan ayırt edilebilir. Bu belirtiler bazen açılma olmadan günler ya da haftalar öncesinden de başlayabilir.

Genellikle hikaye: gebe ağrıları hissederek hastaneye gider gitmez düşüğün ya da doğumun gerçekleşmesidir.

Rahim Ağzı Yetmezliği Risk Grubu Kimlerdir?

Rahim ağzı yetmezliği konusunda risk oluşturabilecek durumları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Anne adayının önceki doğumlarında rahim ağzı yaralandıysa,
 • Rahim ağzına konizasyon ya da derin LEEP gibi işlemler uygulandıysa,
 • 4 ila 6 ay arasında nedensiz bir düşük olmuşsa,
 • Bir ya da daha fazla kez erken doğum yapılmışsa,
 • Önceki hamileliklerde rahim ağzı yetersizliği durumu yaşanmışsa,
 • Genetik rahim ve rahim ağzı anomalileri varsa (çift rahim, yarım rahim gibi),
 • Rahim ağzında oluşan bazı hastalıklar (kanser başlangıcı kronik enfeksiyon vb.),
 • Sık sık kürtaj olunduysa.

Gebelikte Rahim Ağzı Uzunluğu Ne Kadar Olmalıdır?

Gebelik döneminin 16 ila 24. Haftası arasında yapılan vajinal ultrasonografi muayenesinde, rahim ağzı uzunluğunun 30 mm ve üzerindeyse güven vericidir. Anne adayının rahim ağzı uzunluğu 25 mm’nin altında ise riskli gebelik olarak kabul edilir.

Rahim Ağzı Yetmezliği Nasıl Tedavi Edilir?

Rahim ağzı yetmezliğinde doğru tanı konması oldukça önemlidir. Doğru tanı sonrasında zamanında uygulanacak olan tedavi yöntemi ile gebeliğin devamı sağlanabilir. Rahim ağzı yetmezliği için çeşitli tedavi yöntemleri bulunur.

İlk hamileliği olan ya da daha önce erken doğum yapma durumu olmayan anne adaylarında öncelik ilaç tedavisidir. Eğer ilaç tedavisi ile başarılı bir sonuç alınamaz ise rahim ağzı dikişi yöntemine başvurulur.

Rahim ağzı dikişi tedavi yöntemi; farklı nedenlerle ve farklı gebelik haftalarında uygulanabilir. Genel olarak bakıldığında, gebeliğin 12 ila 14. haftalarında yapılan rahim ağzı dikişi işlemine, daha ileri haftalarda rahim ağzının erken açılması durumunda da acil biçimde başvurulabilir.

Rahim Ağzı Dikişi Nasıl Yapılır?

Rahim ağzı tedavi yöntemi; ameliyathane şartları altında ve tercihen genel anestezi altında yapılır. Bu tedavi ortalama olarak 30 dakika arasında sürer ve işlem için 5 mm genişliğinde, vücutta emilmeyen özel bir dikiş malzemesi kullanılır. Dikiş, açılan rahim ağzını çepeçevre olacak şekilde gezerek torba ağzına benzer şekilde sıkıştırılır. Bu sayede rahim ağzının doğum öncesinde açılması önlenir. Rahim ağzı dikişinin başarılı olma oranı ise; dikişin konulduğu hamilelik haftası, hamileliğin mevcut durumu ve rahim ağzının yapısına göre yüzde 60 ila 70 arasında değişiklik gösterir.

Önemli olan nokta rahim ağzı yetmezliği olan gebeler riskli gebelerdir ve takip ve tedavileri riskli gebelik uzmanı yani perinatoloji uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Rahim Ağzı Yetmezliği hakkında daha fazlası için, +90 544 644 56 62 numaralı telefon üzerinden bilgi alabilir ve randevunuzu oluşturabilirsiniz.

PROF. DR. ALİ EKİZ İLE RANDEVUNUZU OLUŞTURUN!

WhatsApp butonu üzerinden, Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı Prof. Dr. Ali Ekiz’den randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Diğer Kadın Hastalıkları ve Doğum Konuları