Prof. Dr. Ali EKİZ

Prof. Dr. Ali EKİZ

Kadın Doğum ve Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı

15 yılı aşkın mesleki deneyimi, onlarca ulusal ve uluslararası araştırma makalesi ve en önemlisi güler yüzüyle Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali EKİZ yanınızda.

Uzmanlık Alanlarım

Plasenta Previa

Plasenta Previa Nedir?

Plasenta previa, plasentanın yani bebeğin eşinin rahim ağzını ve doğum yolunu kapatması anlamına gelir. Plasenta previa, normal vajinal doğumu imkansız hale getirir ve çok ciddi kanama riski ile ilişkili olarak görülür. Yapılan araştırmalara bakıldığında, 1000 doğumdan 4’ünde plasenta previa görülür. Özellikle 20 haftanın üzerinde vajinal kanama ile doktora başvuran tüm anne adaylarında plasenta previadan şüphelenilir. Bu nedenle de gerekli değerlendirmeler yapılır.

Riskli anne adaylarına, ultrason değerlendirme ile plasentanın yerleşimi belirlenmeden vajinal muayene yapılmaması gerekir. Plasenta previa, halk arasında “bebeğin eşinin aşağıda olması” olarak da bilinir. Bu yazımızda sizin için plasenta previa hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

Plasenta Previa Durumunun Kaç Çeşidi Vardır?

Plasenta previa, plasenta ile serviks arasında olan ilişkiye göre 4 farklı gruba ayrılır. Bu grupları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Tam (Total) Plasenta Previa: Plasentanın rahim ağzını tamamen kapatması durumuna denir.
  • Kısmi (Parsiyel) Plasenta Previa: Plasentanın rahim ağzının bir kısmını kapatması durumuna denir.
  • Marjial Plasenta Previa: Plasentanın rahim ağzına yakın olması ama kapatmaması durumuna denir.
  • Alt Segment Yerleşimli Plasenta: Plasentanın kenarı rahim ağzına 2 santimetreden daha yakın olması ama temas halinde bulunmaması durumuna denir.

Bu sınıflama perinatoloji uzmanlarının muayenesi sırasında karar verdiği bir sınıflamadır.

Plasenta Previa Belirtileri Nelerdir?

Plasenta previa durumu, kendisini çeşitli belirtilerle gösterir. Bu belirtilerin başında, vajina bölgesinden gelen kanama yer alır. Plasenta previa durumunda, gebelik döneminin ikinci yarısında vajinadan ağrısız bir kanama gelebilir. Eğer gebelik sürecinin ikinci veya üçüncü ayında şiddetli bir kanama gelir ise doktora başvurmak gerekir. Bu kanamalar kimi zaman oldukça şiddetli meydana gelebilir. Bazı anne adaylarında ise kanamanın yanı sıra rahim kasılması da yaşanır.

Plasenta Previa Neden Olur?

Plasenta previa yaşanmasının sebeplerinden çok risk faktörleri ön planda yer alır. Bu risk faktörlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Anne adayının bir önceki gebelik sürecinde plasenta previa olması önemli bir risk faktörüdür. Bunun temel sebebi ise plasenta previa durumunun, gebeliklerin %4 ila 8’inde tekrarlamasıdır.
  • Daha önce sezaryen doğum yapmış olmak da plasenta previa riskini artırır. Üstelik sezaryen ile doğum sayısının artması, plasenta previa görülme ihtimalini de artırır.
  • Çoğul gebelik durumu da plasenta previa için risk faktörü olarak görülür. İkiz ve daha fazla bebeğe sahip gebeliklerde, plasenta previa riski önemli oranda artar.
  • Anne adayının yaşının ileri olması da plasenta previa riskini artırır.
  • Anne adayının daha önce düşük yapmış ya da kürtaj olmuş olması da plasenta previa riskini artırır.
  • Sigara kullanmak, plasenta previa için risk olarak görülür.

 

Plasenta Previa Tanısı Nasıl Konulur?

Plasenta previa tanısı, ultrason yardımı ile konulur. Anne adayının anamnezisinin dinlenmesinin ardından, plasenta previa tanısı ultrasonda plasentanın doğum yolunu, yani internal servikal os, kapattığının doğrulanması ile konulur.

Bir anne adayının plasenta previa olması, plasenta akreata riskinin de artacağı anlamını taşır. Plasenta akreata, bebeğin plasentasının rahme yapışma anomalilisini tanımlayan terimdir. Aynı durumu tanımlayan PAS (plasenta acreta spectrum) ve plasenta adezyon anomalisi gibi tanımlamalar da bulunur. Daha sıkı ve daha derin bir yapışma, kanama riskinin de artmasına neden olur. Bu duruma bazen karından yapılan ultrasonla tanı koymak yeterli olmayabilir. Böylesi bir durumda transvajinal ultrason uygulanır. Rutin gerçekleştirilen muayenelerde ya da vajina kanaması şikayetinin araştırılmasında tespit edilebilen bir durumdur. Tanının erken konulmuş olması, tehlikeyi önlemek için de önemlidir.

Plasenta Previa Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Plasenta previa tanısı konulan anne adaylarında doğum sezaryen olarak gerçekleştirilir. Bu süreçte vajinal muayenenin yapılmaması gerekir. Gebelik döneminin 37 hafta öncesinde erken doğum riski yaklaşık olarak 5 kat artar.

Plasenta previa olan anne adaylarının %15’inde erken doğum, 34. Hafta öncesinde gerçekleşir. Ayrıca plasenta previa tanısı konulan gebelerde ciddi kanama riski olur. Bu da kan transfüzyonu alma ihtimalini artırır. 34. hafta öncesi doğum gerektiren durumlarda, bebeğin akciğer gelişimine katkı sağlamak için prepartum steroid iğnesinin yapılması gerekir. Anne ve bebeğin hayati tehlikesi bu durumda artar. Bu sebeple kan bankası olan bir hastanede sezaryen doğum gerçekleştirilmelidir. Kan bankası, sezaryen doğum öncesi bilgilendirilmeli ve ameliyat esnasında ihtiyaca göre ilave istemler yapılacağı belirtilmelidir.

Burada en önemli nokta deneyimli bir uzman tarafından ameliyatın gerçekleştirilmesidir. Bu cerrah Perinatolog veya Jinekolojik onkolog da olabilir.

Plasenta Previa hakkında daha fazlası için, +90 544 644 56 62 numaralı telefon üzerinden bilgi alabilir ve randevunuzu oluşturabilirsiniz.

PROF. DR. ALİ EKİZ İLE RANDEVUNUZU OLUŞTURUN!

WhatsApp butonu üzerinden, Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı Prof. Dr. Ali Ekiz’den randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Diğer Kadın Hastalıkları ve Doğum Konuları

Profile Picture
Prof. Dr. Ali EKİZ Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı
×
Merhabalar. 🙋🏻‍♂️
Mesajınızın ardından asistanlarım, en kısa zamanda sizinle iletişime geçecekler. Teşekkürler. 🙏