Prof. Dr. Ali EKİZ

İkili Test Nedir? Gebelik Boyunca Kaç Kez Yaptırılır?

İkili test, hamilelik döneminde uygulanan en önemli testlerin başında gelir. Özellikle anne karnındaki bebekte, başta down sendromu varlığı olmak üzere bazı hastalıkların tespit edilmesi için uygulanmaktadır. Bebekte meydana gelebilecek kromozomal anomalilerin tespit edilmesini sağlamaktadır.

İkili tarama testi, hamileliğin 11 ve 14. Haftasında uygulanmaktadır. Testin uygulanması için öncekile çok önemli olan bazı ölçümler için ultrason değerlendirmesi yapılır sonrasında anne adayından kan örneği alınır. İkili test denmesinin bir diğer nedeni de hem ultrason yapılması hem de kan tahlili yapılmasıdır.

İkili Tarama Testi Nasıl Yapılır?

İkili tarama testi uygulaması için anne adayları kan örneği vermektedir. Zorunlu bir test değildir. Anne ve baba onayı ile yapılır. İsteğe bağlı uygulanan bu testin en temel amacı ise hem gebede sbazı ultrason değerlendirmeleri hem de anne adayının kanında bulunan B-hCG ve PAPP-A düzeyini ölçmektir.

İkili Test Neden Yapılır?

Hedeflerinin en önemli gebelikte Down sendromu denilen hastalığın riskini belirlemektir. Ayrıca bize Edwars Sendromuve Patau Sendromu hakkında da bilgi veririr. Yapılan kan tetkinde elde edilen PAPPA ve HCG değerleri ile gebeliğin ilerleyen haftaların ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçlar (Fetüsde gelişme geriliği, Preeklampsi, erken doğum Vs.. gibi ) hakkında bilgi verir.

Esasen bu noktada önemli olan kısım Ense Kalınlığı ölçümüdür. Ense kalonlığı ölçümü sıradan bir ölçüm değildir. Ense kalınlığı ölçümü sırasında bir çok organ değerlendirilir. Yani 11-14 hafta ultrasonografisi aslında erken bir anomali taramasıdır. Daha önce de belirttiğim gibi fetüsde anomali oranı %5-8 dir. Bunların yaklaşık % 50-60 ı 11-14 hafta ultrasonografisinde yani ikili test ultrasonunda saptanabilmektedir.

İkili Test Bebek için Riskli mi?

İkili test yaptırmak beb341 için zararlı değildir. Anneden alınan kan örneği ile yapılmaktadır. Bu sebeple de anne karnındaki bebek zarar görmez. Aynı zamanda anne için de fiziksel bir zarara yol açmayan bir testtir.

Gebelik sürecinde anne adayının beslenmesine dikkat etmesi, ailesinde genetik hastalıklar varsa tüm testleri yaptırmaya özen göstermesi, stresi yönetilmesi oldukça önemlidir. Sağlıklı bir yaşam tarzının benimsenmesi, ikili tarama testi gibi önemli testlerin göz ardı edilmemesi, sağlıklı bir hamilelik süreci için en önemli noktalardır.