Prof. Dr. Ali EKİZ

Prof. Dr. Ali EKİZ

Kadın Doğum ve Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı

15 yılı aşkın mesleki deneyimi, onlarca ulusal ve uluslararası araştırma makalesi ve en önemlisi güler yüzüyle Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali EKİZ yanınızda.

Uzmanlık Alanlarım

İletişim Bilgileri

Gebelik Zehirlenmesi (Preeklampsi)

Gebelik Zehirlenmesi (Preeklampsi) Nedir?

Gebelik zehirlenmesi, tıbbi terim adıyla preeklampsi olarak bilinir. Genellikle gebeliğin ikinci yarısında (20 haftadan sonra) ortaya çıkan bir komplikasyondur. Preeklampsi, yüksek kan basıncı (hipertansiyon) ile karakterize birçok organı etkileyen ciddi bir hastalıktır. Bu yazımızda sizin için gebelik zehirlenmesi hakkında bilinmesi gerekenleri derledik. Konuyla ilgili detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Gebelik Zehirlenmesi (Preeklampsi) Neden Olur?

Preeklampsi, tam olarak neden olduğu bilinmeyen bir durum olarak karşımıza çıkar. Yine de bazı risk faktörleri bulunur. Preeklampsi riskini artıran faktörleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • Daha önce preeklampsi yaşamış olmak,
 • İlk gebeliğin olması,
 • Birden fazla fetüs taşımak (çoklu gebelikler),
 • Ailede preeklampsi öyküsü bulunması,
 • Obezite,
 • Yüksek tansiyon, böbrek hastalığı, diyabet ve otoimmün hastalıklar.

Bu risk faktörlerinden birine ya da daha fazlasına sahip olmak, preeklampsi geliştirme olasılığını artırır. Yine de herhangi bir gebelikte preeklampsi gelişebilir. Bu nedenle; gebelik sırasında düzenli prenatal takipler yapmak ve doktorun önerilerini takip etmek önemlidir. Preeklampsi erken teşhis edildiğinde ve uygun tedavi sağlandığında riskler azaltılabilir.

Gebelik Zehirlenmesi (Preeklampsi) Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Preeklampsi olarak adlandırılan gebelik zehirlenmesi, gebeliğin herhangi bir döneminde ortaya çıkabilse de genellikle gebeliğin ikinci yarısında yani 20. haftadan sonra ve doğuma yakın dönemde daha sık görülür. Gebelik zehirlenmesi, hamile kadınların yaklaşık %5 ila %8’inde ortaya çıkar.

Gebelik Zehirlenmesi (Preeklampsi) Hangi Sorunlara Yol Açar?

Preeklampsi, anne ve bebeği olumsuz etkileyebilen potansiyel ciddi sonuçlara yol açabilir. Yüksek kan basıncı, böbrek fonksiyonlarında bozulma, karaciğer fonksiyonlarında sorunlar, kan pıhtılaşması bozuklukları, bebekte gelişme geriliği ve plasentanın yetersiz çalışması gibi komplikasyonlar gelişebilir.

Bunlar anne için böbrek yetmezliği, karaciğer hasarı, nöbetler ve inme gibi hayatı tehdit eden durumları da içerebilir. Bebek için ise düşük doğum ağırlığı, erken doğum, plasenta fonksiyon bozukluğu, zeka geriliği ve fetal ölüm riski gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Gebelik Zehirlenmesi (Preeklampsi) Nasıl Tespit Edilir?

Preeklampsi genellikle düzenli prenatal takipler sırasında tespit edilir. Yüksek tansiyon, proteinüri (idrarda protein), ödem ve bazı kan testleri ile teşhis edilebilir.

Tedavi, genellikle sakin bir yaşam tarzı, tansiyonu kontrol altına almak ve bebeğin iyilik halinin yakın takibini içerir. Eğer preeklampsi ciddi seviyede ise, gebeliğin sonlandırılması (doğum) gerekebilir.

Gebelik Zehirlenme (Preeklampsi) Azaltmak İçin Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Gebelik zehirlenmesi riskini azaltmak için bazı önlemler alınabilir. Bu önlemleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Düzenli prenatal takipler yapmak: Gebelik sırasında düzenli olarak doktor kontrollerine gitmek önem taşır. Prenatal takipler, kan basıncını, idrardaki protein düzeyini ve genel sağlık durumunu izlemek için yapılan işlemlerdir. Bu şekilde preeklampsi belirtileri erken tespit edilebilir ve gerekli önlemler alınarak olası olumsuzlukların önüne geçilmesi sağlanabilir.
 • Yüksek riskli hastalarda aspirin kullanımı: yüksek riskli hastalarda preeklampsi sıklığını azalttığı ispatlanmış tek tedavi yöntemi aspirin kullanımıdır.
 • Sağlıklı beslenmeye özen göstermek: Dengeli ve besleyici bir diyetin, gebelikte preeklampsi riskini azaltmaya yardımcı olduğu bilinir. Yeterli miktarda meyve, sebze, tam tahıllar, protein ve sağlıklı yağlar içeren bir beslenme planı izlenebilir. Yüksek tuz içeren gıdalardan ve işlenmiş gıdalardan kaçınmak da önem taşır. Ayrıca, düşük ya da yüksek kilolu olmaktan kaçınmak için ideal kilonun korunması da gerekir.
 • Stres yönetimi: Stres, preeklampsi riskini artırabilir. Hamilelik döneminde stresi yönetmek için gevşeme teknikleri, meditasyon, yoga veya doğal yöntemler gibi stratejiler kullanılabilir. Ayrıca eğer gerekiyorsa destek almak, stresle başa çıkmada yardımcı olabilir.
 • Sigara ve alkol kullanımından uzak durmak: Sigara ve alkol kullanımı, preeklampsi riskini artırabilir. Hamilelik döneminde bu maddelerden uzak durmak daha pek çok açıdan gereklidir.
 • İlaç kullanımında dikkatli olmak: Gebelik sırasında ilaç kullanımı konusunda doktorun önerilerini takip etmek önem taşır.

Elbette her anne adayının ihtiyaç duyduğu öneriler değişiklik gösterebilir. Bu nedenle gebelik sürecinin en başından itibaren gerekli taramaların yapılması ve düzenli bir şekilde doktor kontrollerine gidilmesi önemlidir.

Gebelik zehirlenmesi hakkında daha fazlası için, +90 544 644 56 62 numaralı telefon üzerinden bilgi alabilir ve randevunuzu oluşturabilirsiniz.

PROF. DR. ALİ EKİZ İLE RANDEVUNUZU OLUŞTURUN!

WhatsApp butonu üzerinden, Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı Prof. Dr. Ali Ekiz’den randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Diğer Kadın Hastalıkları ve Doğum Konuları

Profile Picture
Prof. Dr. Ali EKİZ Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı
×
Merhabalar. 🙋🏻‍♂️
Mesajınızın ardından asistanlarım, en kısa zamanda sizinle iletişime geçecekler. Teşekkürler. 🙏