Prof. Dr. Ali EKİZ

Prof. Dr. Ali EKİZ

Kadın Doğum ve Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı

15 yılı aşkın mesleki deneyimi, onlarca ulusal ve uluslararası araştırma makalesi ve en önemlisi güler yüzüyle Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali EKİZ yanınızda.

Uzmanlık Alanlarım

İletişim Bilgileri

Gebelik Bulantı Kusması Nedir? Neden Olur?

Gebelik Bulantı Kusması Nedir? Neden Olur?

Gebelik döneminde bulantı ve kusma gebeliğin erken dönemlerinde en sık karşılaşılan şikayetler arasında yer alır. Bulantı ve kusma durumu genel olarak doğal olup, nadiren farklı durumlara işaret eder. Bu yazımızda sizin için gebelik döneminde bulantı ve kusma hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

Gebelik Döneminde Bulantı ve Kusma Ne Zaman Başlar?

Gebelik döneminde bulantı ve kusma durumu, gebeliğin ilk işaretlerinden biridir. Bu durum genellikle gebeliğin altıncı haftasında başlar. Gün içerisinde herhangi bir saatte meydana gelebilen bir şikayet olarak da bilinir. Bulantı ve kusma durumu gebelik döneminin 12. Haftasından itibaren azalması beklenir.

Genel olarak bakıldığında bulantı ve kusma durumunun, bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Yine de bazı durumlarda, ileri derecede bulantı ve kusma yaşanırsa, elektrolit dengesizliği ve yetersiz beslenmeye bağlı bazı ciddi problemler meydana gelebilir.

Gebelikte Mide Bulantısı Neden Olur?

Gebeliğe bağlı meydana gelen bulantı ve kusmalara “hiperemezis gravidarum” adı verilir. Bulantı ve kusma durumu sıklıkla ilk üç aylık periyotta karşılaşılan bir durumdur. Bulantının nedeni gebelikle birlikte yükselen BHCG hormonu olduğu varsayılmaktadır. Bulantı ve kusma durumu sık görülen bir şikayettir ancak nadiren şiddetli hatta kilo kaybına neden olacak kadar ağır olabilir.

Mide bulantısı ve kusma durumu özellikle anne adaylarının ilk gebelik dönemlerinde daha fazla görülür. Genellikle sabah saatlerinde daha fazla görülen bu şikayetler, anne adaylarını gün içerisinde sıklıkla rahatsız edebilir. Ayrıca genç yaştaki anne adaylarında ve çoğul gebelik dönemi geçiren anne adaylarında, bulantı ve kusma durumlarının etkisi daha fazla görülür.

Gebelikte Aşırı Bulantı ve Kusma Nasıl Tedavi Edilir?

Anne adayının beslenmesini bozacak biçimde çok yoğun bulantı hissetmesi ile başlayan, sonrasında kusmaların gelmesi durumunda ve anne adayının genel durumunu bozmaya kilo kaybına yol açma durumunda, hastanede belli bir süre yatarak tedaviye gerek duyulabilir.

Eğer anne adayında genel durum bozukluğu saptanırsa, hastanede destek sıvı yani serum, şeker, B vitamini takviyesi uygulanabilir. Ayrıca bulantı kesici ve önleyici ilaçlar da tedaviye eklenebilir. Genellikle anne adayının gerçekleştirilen tedavi sonucunda kısa sürede durumu düzelir.

Gebelikte Bulantı ve Kusma Durumunu Önlemek İçin Yapılabilecekler Nelerdir?

Gebelik döneminde karşılaşılan bulantı ve kusma durumu, çevresel etkenlerle artış gösterebilir. Bu durumu önlemek ya da azaltmak için aşağıdaki unsurlara dikkat edebilirsiniz:

 • Sabah uyanıldığı zaman mide bulantısı dayanılmaz halde ise yataktan kalkmadan önce tuzlu kuru gıda tüketmesi iyi gelebilir.
 • Sabahları yataktan ani bir şekilde kalkılmaması gerekir. Yataktan kalkarken önce yavaş hareketlerle oturma pozisyonuna geçip bir süre sonra kalkılması daha doğrudur.
 • Beyaz leblebi, tuzlu kraker, peksimet, kuru ekmek gibi kuru, yağsız ve tuzlu gıdalar mideyi rahatlatabilir.
 • Tatlı ya da meyve bulantı yapmıyorsa beslenme rutininde bu besinlere bir miktar daha sık yer verilebilir.
 • Mümkün olduğu kadar stresten uzak durmaya çalışmak da oldukça önemli. Bunun nedeni ise stresin de önemli bir bulantı etkeni olmasıdır.
 • Sigara, yemek, parfüm kokusu gibi faktörlerden uzak durulması gerekir. Özellikle mutfak kokuları ve ağır parfümler bulantının artmasına neden olabilir.
 • Aç bir şekilde uzun süre kalmak ya da mideyi doldururcasına yemek, mide bulantısına neden olabilir. Doğru olan; beslenmeyi gün içerisine yayarak kısa aralıklarla bir şeyler yemektir. Bu nedenle öğün sayısı artırılmalı, az ama sık aralıklarla yenmeli ve midenin boş kalmasına izin verilmemelidir.
 • Yemek aralarında yeterli miktarda sıvı alınması önem taşır.

Gebelikte Bulantı ve Kusmalar İçin Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Gebelik döneminde yaşanan bulantı ve kusma durumlarının ardından yapılmaması gereken bazı hareketler bulunur. Bu hareketleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Yemekten sonra uzanmak, bulantı ve kusmanın artmasına neden olabilir.
 • Öğünleri atlamak bulantı ve kusma durumuna iyi gelmez.
 • Baharatlı ve yağlı yemek, bulantı ve kusma ile karşılaşılmasına neden olabilir.

Eğer anne adayı; bulantı ve kusma nedeniyle herhangi bir şey yiyip içemiyorsa, kusmayla birlikte ateş semptomu gösteriyorsa mutlaka doktora başvurması gerekir. Ayrıca bulantı ve kusma ortadan kalktıktan sonra yeniden başlamışsa mutlaka değerlendirilmelidir. 

Gebelik Bulantı Kusması hakkında daha fazlası için, +90 544 644 56 62 numaralı telefon üzerinden bilgi alabilir ve randevunuzu oluşturabilirsiniz.

PROF. DR. ALİ EKİZ İLE RANDEVUNUZU OLUŞTURUN!

WhatsApp butonu üzerinden, Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı Prof. Dr. Ali Ekiz’den randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Diğer Kadın Hastalıkları ve Doğum Konuları