Prof. Dr. Ali EKİZ

Prof. Dr. Ali EKİZ

Kadın Doğum ve Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı

15 yılı aşkın mesleki deneyimi, onlarca ulusal ve uluslararası araştırma makalesi ve en önemlisi güler yüzüyle Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali EKİZ yanınızda.

Uzmanlık Alanlarım

İletişim Bilgileri

Tekrarlayan Gebelik Kaybında Danışmanlık

Tekrarlayan Gebelik Kaybında Danışmanlık Nedir? Nasıl Olur?

Tekrarlayan gebelik kaybı, üç ya da daha fazla ardışık gebelik kaybı olarak tanımlanır. Bu durum; fiziksel, genetik, hormonal ve çevresel faktörlerin gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan kadınlar için uygun danışmanlık ve tedavi, altta yatan nedenleri belirlemek ve mümkün olan en sağlıklı gebeliği elde etmek için önemlidir. Bu yazımızda sizin için tekrarlayan gebelik kaybında danışmanlık hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

Tekrarlayan Gebelik Kaybında Danışmanlık Nasıl Yapılır?

Tekrarlayan gebelik kaybı danışmanlığının adımlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Uzman Doğum Uzmanı, Perinatoloji Uzmanı veya infertilite uzmanı: Bu uzmanlar, tekrarlayan gebelik kaybının nedenlerinin araştırılar. Hastanın öyküsü ve özelliklerine 3 veya üç düşük sonrası araştırma yapma kararı verebilirler.
 • Detaylı Tıbbi Öykü ve Değerlendirme: Uzman doktor, anne adayının tıbbi öyküsünü ve daha önceki gebelik kayıplarını dikkatlice değerlendirecektir. Aile öyküsü, kronik hastalıklar, enfeksiyonlar, genetik yatkınlık gibi risk faktörleri göz önünde bulundurulacaktır.
 • Fiziksel Muayene: Anne adayı, bir fiziksel muayene geçirecektir. Bu muayene, üreme organlarını ve diğer vücut sistemlerini değerlendirmeye yönelik olur.
 • Kan Testleri: Hormonal düzeyleri ve tiroid fonksiyonu dahil olmak üzere çeşitli kan testleri yapılır.
 • Genetik Testler: Uzman doktor, genetik yatkınlığı değerlendirmek için gerekli genetik testleri önerebilir.
 • Ultrasonografi: Rahim ve yumurtalıkların detaylı bir değerlendirmesi için jinekolojik muayene ve vajinal ultrason yapılır.
 • Özel Testler: Uzman doktor, üreme organlarının yapısını ve işlevini değerlendirmek için bazı özel testler önerebilir. Bu testler arasında histerosalpingografi (HSG), sonohisterografi ve laparoskopi gibi yöntemler bulunabilir.
 • Tedavi Planı: Değerlendirmeler ve testler sonucunda elde edilen verilere dayanarak, uzman doktor bir tedavi planı oluşturacaktır. Bu tedavi planı, altta yatan nedenlere göre değişiklik gösterebilir ve hormonal ilaçlar, tiroid ilaçları, cerrahi müdahaleler, genetik danışmanlık ve destekleyici tedavileri içerebilir.

Tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan anne adayları, bu süreçte duygusal ve psikolojik destek almak için psikolog ya da danışmanlarla çalışabilir. Duygusal sağlık da sağlıklı bir gebelik sürecinde oldukça önemlidir.

Elbette ki her durum bireyseldir ve tedavi süreci kişiye özeldir. Bu nedenle, bir doğum uzmanı ya da üreme endokrinologuyla danışarak ve gereken tüm testleri yaptırarak en uygun tedavi planını oluşturmak önemlidir.

Tekrarlayan Gebelik Kaybının nedenleri Nelerdir?

 1. Anatomik nedenler: Rahimde gelişimsel veya sonradan ortaya çıkabilen anatomik sebepler tekrarlayan gebelik kaybına neden olabilir. Konjenital yani doğumsal anomalilere rahmin yarı gelişmesi (uterus unicornis), rahim perdesi (uterin septum) ve servikal yetmezlik (rahim ağzı yetmezliği) örnekleri verilebilir. Edinsel olanlara ise kürtajlar sonrası ortaya çıkabilen sineşi (yapışıklı), asherman sendromu (rahim iç tabakası hasarı) ve yine servikal yetmezlik (rahim ağzı yetmezliği) örnek olarak verilebilir.
 2. Genetik nedenler: Anne baba adayında var olan genetik hastalık taşıyıcılıkları embriyonun kusurlu gelişimine neden olarak ilk üç ay kayıplarının sık bir nedenini oluşturur. Örnek olarak kromozomal translokasyon taşıyıcılıkları verilebilir. Bir diğer önemli örnek ise akraba evlilikleridir. Akraba eviliklerinde nadir görülen tek gen hastalıklarının riski artmaktadır.
 3. Endokrin nedenler: Özellikle anne adayında var olan bazı hormonal bozukluklarla giden endokrinolojik hastalıklar tekrarlayan gebelik kaybına neden olabilir. En önemli iki örnek diyabet ve troid bezi hormon sentezinin yetersiz olduğu durumlar sayılabilir.
 4. Enfeksiyöz nedenler: Enfeksiyon hastalıkları genellikle tek seferlik düşüğe neden olsalarda nadir bir tekrarlayan gebelik kaybı sebebidir.
 5. İmmünolojik nedenler: Bazı edinsel özel hastalıklar tekrarlayan gebelik kaybına neden olabilir. Bunların başında APS (antifosfolipid antikor sendromu) adı ile bilinen özel bir hastalık yer almaktadır. Tekrarlayan gebelik kaybında mutlaka araştırılması gereken bir hastalıktır.
 6. LFD (Luetal Faz Yetmezliği): gebeliğin oluşundan itibaren 14. Haftaya kadar gebeliğin devamını sağlayan progesteron hormonun yetersiz üretimiyle ortaya çıkan bir durumdur. Mutlaka tedavi edilmelidir.
 7. Pıhtılaşma bozuklukları: Esasen bu çok nadir bir sebeptir ama yine de detaylıca incelenmelidir.
 8. İdiopatik: Bu nedenin saptanamadığı durumlarda kullanılan terimdir. Tekrarlayan gebelik kayıpların tüm testler yapılsa da yaklaşık yarısında neden bulunamaz.

Özetlenecek olursa: tekrarlayan gebelik kayıpları çok özel bir grup hastalıktan kaynaklanabilir. Çok detaylı ve titiz bir araştırma yapılması gerekir. En önemli nokta ise neden açıklanırsa ona yönelik tedavi planlanmasıdır. Yani her düşükte kan sulandırıcı gibi tehlikeli ilaçlar kullanılmayacağı unutulmamalıdır.

Tekrarlayan gebelik kaybında danışmanlık hakkında daha fazlası için, +90 544 644 56 62 numaralı telefon üzerinden bilgi alabilir ve randevunuzu oluşturabilirsiniz.

PROF. DR. ALİ EKİZ İLE RANDEVUNUZU OLUŞTURUN!

WhatsApp butonu üzerinden, Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı Prof. Dr. Ali Ekiz’den randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Diğer Kadın Hastalıkları ve Doğum Konuları

Profile Picture
Prof. Dr. Ali EKİZ Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı
×
Merhabalar. 🙋🏻‍♂️
Mesajınızın ardından asistanlarım, en kısa zamanda sizinle iletişime geçecekler. Teşekkürler. 🙏