Prof. Dr. Ali EKİZ

Prof. Dr. Ali EKİZ

Kadın Doğum ve Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı

15 yılı aşkın mesleki deneyimi, onlarca ulusal ve uluslararası araştırma makalesi ve en önemlisi güler yüzüyle Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali EKİZ yanınızda.

Uzmanlık Alanlarım

İletişim Bilgileri

RFA (Radyofrekans Ablasyon) ve Microwave Ablasyon

RFA (Radyofrekans Ablasyon) ve Microwave Ablasyon Nedir?

RFA yani radyofrekans tahrip yöntemi; kanser tedavisinde kullanılan bir tedavidir. Isı ile kanser hücrelerinin tahrip edilmesini sağlayan bu yöntem, diğer tüm girişimsel radyoloji tedavileri gibi görüntüleme eşliğinde gerçekleşir. Anne karnındaki girişimlerde ise ultrason altında kullanılır. Bu yazımızda sizin için RFA ve Microwave hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

RFA Nedir? Neden Kullanılır?

RF Ablasyon olarak da bilinen RFA, anne karnındaki bebeklerde bazı tümöral oluşumlarda ve çoğul gebeliklerin anomalili olanlarının sonlandırılmasında kullanılır. 

RF Ablasyon Tedavisi hangi gebelerde Kullanılır?

RFA tedavisinin gerçekleştirilmesi için gerekli durumları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Anne karnındaki bebekte akciğer tümöral oluşumlarında örneğin pulmoner sekestrasyon ve konjenital pulmoner adenomatoid marformasyonda kitle boyutunu küçükltmek için kullanılır.
 • Sakrokoksigeal teratom gibi tümörlerde kullanılır.
 • Özellikle tek yumurta ikizlerinde ölmek üzere olan ve ölmesi durumunda diğer bebeğe de zarar verebilecek bir fetüsün kalp atışlarının kontrollü durdurulması için kullanılır.
 • Plasental hemanjiom gibi plasenta tümörleri bebekte kalp yetmezliğine neden olursa kullanılır.

Microwave Ablasyon Nedir?

Microwave ablasyon, mikrodalga ablasyon olarak da bilinir. Mikrodalga mantığında çalışarak RFA benzeri etki gösterir. Yüksek frekanslı elektromanyetik dalgaların doku içerisinde bulunan su moleküllerini harekete geçirilmesini sağlar. Bu sayede ısı üretilerek, probun içinde bulunduğu dokuyu yakarak harap eder.

RFA ve Microwave Ablasyon Arasındaki Fark Nedir?

RFA ve microwave yani mikrodalga ablasyon yöntemi, genel olarak benzerdir. Aralarında yalnızca ufak farklar bulunur. Bu farkları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • RFA `da radyo frekans dalgaları kullanır, microwave ablasyon ise mikrodalga enerjisinden faydalanır.
 • Microwave de en önemli fark daha küçük bir alanda daha iyi hedeflenmiş daha yüksek enerji kullanılır.
 • En büyük fark ise microwave de işlem süresinin çok daha kısa olmasıdır.

RFA ve Microwave Nasıl Uygulanır?

Her iki yöntemde de gebenin hazırlanması ve uygulama aynıdır. Sadece kullanılan cihaz ve işlem süresi farklılık gösterir.

Öncelikle Perinatoloji uzmanı tarafından detaylı ultrason yapılır ve bebekteki anomali saptanır. Bu anomalinin tedavisi RFA veya Microwave tedavileri için uygunsa gebe işlem için hazırlanır.

Tüm işlem lokal anestezi altında yani anne adayı uyakken yapılır. Cilt temizliği ve cilt hazırlığı sonrasında ultrason kılavuzluğunda işlemin yapılacağı bölge geniş olarak lokal anestezik ile uyuşturulur.

Yöntem bir iğneye benzer bir prob vasıtası ile yapılır. Prob ultrason altında Fetüsteki istenen bölgeye kadar yerleştirilir. Sonrasında ortalama 5-20 dk arasında işlem tamamlanır.

Ablasyon tedavilerin Komplikasyonları nelerdir?

 • Çok nadiren de olsa anne adayının karın ön duvarındaki damarların yaralanmasına bağlı kanamalar meydana gelebilir.
 • İşlem nadiren de olsa başarısızlıkla sonuçlanabilir ve istenilen hedefe ulaşılamayabilir.
 • İşlem sırasında kullanılan prob fetüsün etrafındaki amnion zarını delerek girdiği için membran rüptürüne sebep olarak su gelişini sağlayabilir. Bu komplikasyon yaklaşık %10 oranında görülebilecek bir risktir.
 • Nadir de olsa anne de veya fetüste enfeksiyona sebep olabilir.
 • Enfeksiyon ortaya çıkarsa tedavisi için tüm gebeliğin sonlandırılması gerekebilir.

Açıkça belirtildiği gibi tüm anne karnında yapılan işlemler çok faydalı, hayat kurtarıcı olabilmesine rağmen çok büyük riskleri de beraberinde getirebilir. Tüm bu nedenlerden ötürü hem tanı hem de uygun tedavinin seçilmesi en önemli basamağı oluşturur.

Yukarıda anlatılanlar ışığında RFA ve Microwave ablasyon tedavilerinde en önemlisi Perinatoloji muayenesidir. Perinatoloji uzmanı detaylı ultrason yaparak anne karnındaki bebeğin problemini tanımlar. Bu alanda tecrübeli olan Perinatoloji en uygun tedaviyi seçer. İşte tedavinin başarısı bunlara bağlıdır.

Tüm gebelerin gebeliği sürecince biri 11-14 hafta arası ve diğer de 20-24 hafta arası olmak üzere iki kez perinatoloji muayenesi olmayı ihmal etmemeleri gerekir.

RFA (Radyofrekans Ablasyon) ve Microwave Ablasyon hakkında daha fazlası için, +90 544 644 56 62 numaralı telefon üzerinden bilgi alabilir ve randevunuzu oluşturabilirsiniz.

PROF. DR. ALİ EKİZ İLE RANDEVUNUZU OLUŞTURUN!

WhatsApp butonu üzerinden, Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı Prof. Dr. Ali Ekiz’den randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Diğer Fetal Cerrahi Konuları