Prof. Dr. Ali EKİZ

Prof. Dr. Ali EKİZ

Kadın Doğum ve Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı

15 yılı aşkın mesleki deneyimi, onlarca ulusal ve uluslararası araştırma makalesi ve en önemlisi güler yüzüyle Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali EKİZ yanınızda.

Uzmanlık Alanlarım

Lohusalık Nedir?

Lohusalık Nedir?

Gebelik dönemi süresince değişen ve doğum için hazırlanmış anne adayının vücudu, doğumun ardından lohusalık adı verilen bir döneme girer. Annenin vücudu bu lohusalık döneminde, hamilelik sürecinden önceki haline dönmeye başlar. Bu dönem, genellikle doğumun ardından ilk altı hafta olarak bilinir. Lohusalık dönemi, her kadında farklı süreç ve belirtilerle görülebilir. Annenin vücudunu toparlayıp, gebelik ve doğum süreçlerinin etkisini atlatırken; ağrı, hassasiyet ve duygusal sorunlar gibi farklı belirtiler ortaya çıkabilir. Geçici bir dönem olan lohusalıkta annenin, eşi ve ailesinden destek görmesi de oldukça önemlidir. Bu yazımızda sizin için lohusalık dönemi hakkında bilinmesi gerekenleri detaylıca derledik.

Lohusalık Dönemi Kaç Gün Sürer?

Bebeğin ve bebeğin eşinin yani plasentanın, vücut dışına çıkması ile doğum tamamlanır. Doğumun tamamlanmasının ardından lohusalık dönemi adıyla bilinen postpartum dönem başlar. Lohusalık, doğumun ardından gelen ilk 6 haftalık süreci kapsar ve yaklaşık olarak 42 gün sürer.

Lohusalık döneminde bazı annelerde lohusalık dönemine özgü semptomlar görülebilir. Bu nedenle bazı annelerde bu süreç 6 haftadan kısa sürerken bazı annelerde ise 8 haftaya kadar uzayabilir.

Lohusalık Döneminde Ne Olur?

Lohusalık dönemi, tıpkı gebelik gibi vücutta pek çok farklı değişimlerin gözlemlendiği bir süreçtir. Doğumun ardından gelen iyileşme süreci olarak bilinen lohusalık döneminde annenin vücudu, gebelik döneminden önceki haline hızlı bir şekilde döner. Bu hızlı değişim, annenin fiziksel ya da ruhsal olarak hissedebileceği çeşitli etkileri de beraberinde getirir. Lohusalık döneminde anne vücudunda görülebilecek değişimlerden bazılarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Rahmin küçülmesi: Gebelik dönemi boyunca bebeğin içerisinde büyüyüp geliştiği rahim, doğuma kadar gebelikten önceki halinin yaklaşık 15 katına çıkar. Doğumun ardından yavaş yavaş küçülerek eski boyutuna geri döner. Bu küçülme durumu, rahim kasılmaları yardımı ile gerçekleştiğinden bir süre boyunca ağrıya neden olabilir. Doğum sonrasında göbek deliği hizasına kadar inmiş olan rahim yani uterus, altı haftalık lohusalık döneminin bitiminde hamilelik öncesindeki boyutuna geri dönmüş olur.
  • Doğum sonrası kanaması veya loşi: Lohusalık döneminde her anne, döneme özgü bir kanama yaşar. Doğum sonrası gelen birkaç günlük süreçte bu akıntı koyu kırmızı renkte bir kanama şeklinde olur. Bu akıntının rengi giderek açılır ve ilk haftanın ardından açık pembe renge, sonraki haftalarda ise yavaş yavaş beyaza döner. Söz konusu olan akıntı çoğunlukla altı haftanın sonunda tamamen kesilir ve gebelik öncesinde de olan fizyolojik akıntı ile devam eder. Yine de bazı annelerde 8 hafta gibi daha uzun bir süreç boyunca lohusalık akıntısının devam etmesi söz konusu olabilir.
  • Emzirme: Göğüslerdeki emzirme faaliyetleri hızla devam ettiği için doğumun ardından gelen lohusalık döneminde özellikle ilk haftada göğüslerde şişkinlik ve hassasiyet oldukça belirgin bir şekilde olur. Doğru ve sık emzirmek önemlidir. Bunların yanı sıra düzenli alınacak ılık duşlar, ağrı ve hassasiyeti azaltmada etkili olabilir.
  • Terleme: Lohusalık döneminde görülen yaygın belirtilerinden bir tanesi de terleme ve sıcak basması gibi durumlardır. Gebelik dönemi boyunca oluşturulan su depolarının yavaş yavaş boşalması, hormonal düzendeki değişikliklerden kaynaklı gelişen bu tip sorunların görülmesi oldukça doğaldır. Bu sorunlar zamanla azalarak kaybolur.

Lohusalıkta Görülebilen Sorunlar Nelerdir?

Lohusalık döneminde anneyi ruhsal ve fiziksel açıdan zorlayabilecek bazı semptomlar da görülür. Kısa süreli olan bu semptomlar, doğumun hemen ardından gelen ilk haftada en yüksek şiddette iken zamanla hafifleyerek sürecin bitiminde ise genellikle tamamen kaybolur. Lohusalık döneminde görülebilen sorunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Karında ve göğüslerde ağrı, hassasiyet gibi durumlar yaygın olarak görülür.
  • Özellikle ilk günlerde mesane tam olarak boşaltılamaz. Bu nedenle sık idrara çıkma görülebilir.
  • Sezaryen doğum yapan annelerde, kesi ve dikişlerin olduğu bölgede kızarıklık, hareketle birlikte artan ağrı ve anesteziye bağlı yan etkiler özellikle baş ağrısı gözlenebilir.
  • Normal doğum sırasında vajinal yırtıkların oluşması ya da kesi açılması sebebiyle vajinada; ağrı, idrar yaparken acı hissi gibi sorunlar oluşabilir. Bu durumda enfeksiyon risklerine karşı hijyen konusunda dikkatli olunması oldukça önemlidir.
  • Bebek hüznü adı da verilen lohusalık depresyonu görülebilir. Kaygı, endişe, aşırı gerginlik hali, alınganlık gibi belirtilerin gözlendiği duygusal bir hassasiyet dönemi geçirmek lohusa döneminde oldukça doğal karşılanır. Bu belirtilerin şiddetlenmesi durumunda profesyonel destek gerektirebilir.
  • Sindirim sistemi eski çalışma düzenine hemen dönemez. Bu nedenle lohusa döneminin sonuna dek kabızlık, şişkinlik, dışkılama güçlüğü gibi belirtiler yaşanabilir. Özellikle anestezi uygulanan annelerde bu durum bir miktar daha şiddetli olabilir.

Lohusalık hakkında daha fazlası için, +90 544 644 56 62 numaralı telefon üzerinden bilgi alabilir ve randevunuzu oluşturabilirsiniz.

PROF. DR. ALİ EKİZ İLE RANDEVUNUZU OLUŞTURUN!

WhatsApp butonu üzerinden, Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı Prof. Dr. Ali Ekiz’den randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Diğer Kadın Hastalıkları ve Doğum Konuları

Profile Picture
Prof. Dr. Ali EKİZ Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı
×
Merhabalar. 🙋🏻‍♂️
Mesajınızın ardından asistanlarım, en kısa zamanda sizinle iletişime geçecekler. Teşekkürler. 🙏