Prof. Dr. Ali EKİZ

Prof. Dr. Ali EKİZ

Kadın Doğum ve Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı

15 yılı aşkın mesleki deneyimi, onlarca ulusal ve uluslararası araştırma makalesi ve en önemlisi güler yüzüyle Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali EKİZ yanınızda.

Uzmanlık Alanlarım

İletişim Bilgileri

Gebelikte Vasa Previa

Gebelikte Vasa Previa Nedir?

Gebelik dönemi, ebeveynler için hem gergin hem de eğlenceli bir zamandır. Gebelik sürecinde her şey olabilir ve bu nedenle de ebeveynlerin oldukça dikkatli olması gerekir. Güvenli bir hamilelik için anne adaylarının dikkat etmesi gereken durumlar vardır. Bu durumlardan biri de vasa previadır. Vasa previa, bebeğin hayatını tehlikeye sokabilecek ve aynı zamanda annede hamilelik komplikasyonlarının yaşanmasına neden olabilecek bir durumdur. Bu yazımızda sizin için vasa previa hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

Vasa Previa Nedir?

Vasa previa, fetüsün kan damarlarının uterusu vajinadan ayıran servikal açıklıktan geçtiği duruma denir. Nadir görülen bir durumdur ve tehlikelidir. Göbek kordonu, kan damarları koryonik zardan geçerek doğrudan plasentanın yani bebeğin eşinin ortasından bağlanır. Bazı durumlarda bu bağlantıda anormallikler oluşur ve bu sayede bazı savunmasız damarlar ortaya çıkabilir. Eğer bu damarlar serviks üzerinden geçerse buna Vasa Previa denir. Bu durum, fetal kanamaya neden olan yırtılmaya karşı fetüsü savunmasız bir hale getirir. Bu nedenle vasa previa durumunda bebeğin sancının başlamasıyla birlikte ölüm oranı oldukça yüksektir.

Vasa Previa Neden Olur?

Anne adaylarında vasa previa görülmesine neden olabilecek çeşitli sebepler vardır. Bu sebepleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Çoğul Gebelik: İkiz ya da üçüz gibi çoğul gebeliğe sahip anne adaylarında vasa previa gelişme riski yüksektir.
  • Tüp Bebek: In vitro fertilizasyonla yani tüp bebekle gebe kalan anne adaylarında, vasa previa gelişme olasılığı daha yüksektir.
  • Aksesuar Plasental Lob: Bu, plasentanın tek parçadan oluşmadığı ve ana plasental diskten ayrı aksesuar lobunun bulunduğu durumu ifade eder. Bu durumda vasa previa riski artar.
  • Velamentous Kord Yerleşimi: göbek kordonu ile plasentanın bağlanması arasındaki ilişkinin normalden farklı olduğu ifade eder. Vasa previanın en sık nedenidir.
  • Aşağı yerleşimli Plasenta: Plasenta aşağı yerleşimli ise yukarı doğru çekilirken vasa previa durumuna yol açabilir.

Vasa Previa Durumunun Belirtileri Nelerdir?

Ne yazık ki vasa previanın hiçbir şikayeti yoktur ve anne adayının anlaması mümkün değildir.

Vasa Previa tanısı ancak Perinatoloji Uzmanı tarafından yapılan detaylı ultrasonda anlaşılabilir.

Vasa Previa Nasıl Teşhis Edilir?

Vasa previa, renkli Doppler testiyle birlikte transvajinal ultrason yardımı ile teşhis edilebilir. Çeşitli risk faktörlerinden ya da uyarı işaretlerinden herhangi biri varsa doktor bunu önerecektir. Vasa previa ultrasonu, erken tanı yapılmasına ve bu sayede durumun zamanında yönetilmesine yardımcı olabilir. Erken tanı ise bebeğin güvenli ve sağlıklı olmasını sağlar.

Vasa Previa ile İlişkili Komplikasyonlar Nelerdir?

Vasa previa bebek için ölümcül bir tehlike arz edebilir. Ayrıca anne adayında doğum sırasında komplikasyonlara da sebep olabilir.

Gebeliğin erken dönemlerinde vasa previa tanısı konulmuşsa en can alıcı noktası sancılar başlamadan bebeğin doğurtulmasıdır. Bu nedenle bu tanıyı alan gebeler erken doğum yapacaktır ve mutlaka sezaryen ile doğum yapmalıdır.

Gebelikte Vasa Previa hakkında daha fazlası için, +90 544 644 56 62 numaralı telefon üzerinden bilgi alabilir ve randevunuzu oluşturabilirsiniz.

PROF. DR. ALİ EKİZ İLE RANDEVUNUZU OLUŞTURUN!

WhatsApp butonu üzerinden, Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı Prof. Dr. Ali Ekiz’den randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Diğer Kadın Hastalıkları ve Doğum Konuları

Profile Picture
Prof. Dr. Ali EKİZ Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı
×
Merhabalar. 🙋🏻‍♂️
Mesajınızın ardından asistanlarım, en kısa zamanda sizinle iletişime geçecekler. Teşekkürler. 🙏