Prof. Dr. Ali EKİZ

Prof. Dr. Ali EKİZ

Kadın Doğum ve Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı

15 yılı aşkın mesleki deneyimi, onlarca ulusal ve uluslararası araştırma makalesi ve en önemlisi güler yüzüyle Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali EKİZ yanınızda.

Uzmanlık Alanlarım

İletişim Bilgileri

Gebelik Komplikasyonları Nelerdir?

Gebelik Komplikasyonları Nelerdir?

Hamilelik, hormonal ve fiziksel değişimlerin yaşandığı bir süreç olarak bilinir. Bu süreçte hem hamilelik döneminin doğal etkileri hem de gebelik komplikasyonları meydana gelir. Bu nedenle ebeveynler, gebelik komplikasyonları hakkında çeşitli bilgiler edinmek isteyebilir. Yazımızın devamında sizin için olası hamilelik komplikasyonlarını derledik. Konuyla ilgili detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Gebelik Komplikasyonları Nelerdir? Nasıl Azaltılır?

Gebelik süreci, hayatın en güzel dönemlerinden biridir. Bunun temel sebebi elbette bebeğinizi beklemektir, onu hissetmek ve elbette görebilmektir. Yine de zaman zaman zorlanılabilecek durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumlara da gebelik komplikasyonları adı verilir. Peki, gebelik komplikasyonları nelerdir ve etkileri nasıl azaltılabilir? Gelin birlikte göz atalım.

 1. Hamilelikte Aşırı Kusma

Gebelik döneminde mide bulantısı ve kusmalar normal belirtiler olarak görülür. Hormonal değişimler nedeni ile meydana gelen kusma ve bulantı eğer aşırıysa ve anne adayı kilo kaybı yaşıyorsa direkt olarak doktora başvurmalıdır. Aşırı kusma durumları, tedavi ile kontrol altına alınabilir. Sabah kusmaları için alınabilecek önlemlerden bazılarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Beslenme alışkanlıkların düzenlenmesi,
 • Pozisyon nedeniyle şiddetlendiren durumlardan kaçınma,
 • Vitaminler,
 • Kusma önleyici ilaçlar

 1. Gebelik Şekeri

Gebelikte artan kan şekerine uygun oranda insülin üretilmesi mümkün olmadığında, gebelik şekeri ortaya çıkabilir. Anne adayı eğer gebelikten önce diyabet ise hamilelik döneminde bu duruma uygun önlemler alınması gerekir.

Yine de bazı durumlarda gebelik şekeri, hamilelik döneminde ortaya çıkabilir. Gebelik şekeri, kontrol altında tutulduğu takdirde herhangi bir problem yaşanmaz. Gebelik şekerinin tespiti için kan şekeri ölçümü ve veya şeker yükleme testi yapılır.

Bu testler, her gebelikte uygulanabilir. Gebelikte uygulanan bu test genellikle halk arasında şeker yükleme testi olarak bilinir ancak gerçek bilimsel adı şeker tolerans testidir. Bu testin anneye ya da fetüse herhangi bir zararı bulunmaz.

 1. Gebelik Tansiyonu

Preeklampsi ya da halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak da bilinen bu hastalık özellikle;

 • İlk gebeliklerde
 • İleri anne yaşında
 • Çoğul gebelik durumlarında
 • Obez gebelerde görülür.

Gebeliğin normal kardiyovasküler sonucu tansiyonun bir miktar düşmesidir. Gebelikte tansiyonun 140/90 mmHg ve üzerinde olması durumu normal değildir ve hızla detaylı değerlendirilmesi gerekir.

Gebelikte erken doğumların ikinci en sık sebebi olarak bilinir. Anne ya da fetüse zarar verme olasılığı yüksek bir komplikasyondur. Teşhis, takip, tedavi ve doğum zamanlaması tamamen hastaya göre bireyselleştirilmesi gereken bu komplikasyonun, perinatoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi ve yönetilmesi önemlidir.

 1. Düşük Riski

Gebelik döneminde düşük tanımı, fetüsün kalp atışlarının aniden durması ya da gebelik ürünlerinin kanama ve sancı ile rahimden dışarı atılmasını ifade eder. Eğer hamileliğin sonlanması gebeliğin 20. haftasında önce meydana geliyorsa bu durum düşük, 20. Haftadan sonra meydana geliyorsa erken doğum olarak adlandırılır.

Çeşitli durumlarda düşük hiçbir sorun yokken de meydana gelebilir. Özellikle hamilelik döneminde görülen kanamalarda sakin kalarak ancak vakit kaybetmeden doktor ile iletişime geçmekte fayda vardır.

 1. Amniyon Sıvısı Azlığı

Amniyon kesesi; bebeğin anne karnında içinde yaşadığı, bebeği koruyan bir sıvı kesesi olarak bilinir. Amniyon sıvısı eğer gereğinden az ise öncelikle nedeni detaylı bir şekilde araştırılmalı ve sonrasında özel bir takip uygulanmalıdır. Amnion sıvısı böbrek gelişim anomalisine bağlı da gelişebilir. Aynı zamanda amnion zarı yırtılmasına bağlı erken su gelişine bağlı da gelişebilir. Bu gibi durumlarda erken doğum meydana gelebilir.

 1. Plasenta Previa

Plasentanın uterus duvarının alt bölümüne tutunması ve serviksi yani rahim ağzını kısmen ya da tamamen örtmesi durumunda meydana gelen bir komplikasyondur. Genellikle hamileliğin 2. Trimesterı’ndan sonra ortaya çıkar. Halk arasında plasentanın rahim ağzı çıkışını kapatacak şekilde yerleşimi olarak da bilinir.

Bu durumda şiddetli vajinal kanama meydana gelebilir. Tedavi edilmesi mümkündür. Bunun için detaylı bir inceleme ve uygun takip gerekir. Bu durumda normal doğum mümkün değildir ve sezaryen operasyonun bu alanda tecrübeli bir operatör tarafından yapılması önemlidir.

 1. Plasenta Accreta-İncreate-Perkreta (plasenta yapışma anomalisi)

Plasenta accreta genel tanım itibari ile plasentanı rahim duvarına çok fazla yapışması ve doğum sırasında ayrılmamasına bağlı olarak çok şiddetli kanamalara neden olması durumu olarak bilinir.

Klinik olarak şüphelenilmesi durumunda önce detaylı fetal ultrasongrafi ile gerek fetüs gerekse plasenta çok detaylı bir şekilde değerlendirilmelidir. Gebelikte kanama riski belirlenmesinden sonra riskine uygun bir takip ve operasyon planlanmalıdır.

Operasyon mutlaka yeterli kan ve kan ürünleri desteği olan, bu alanda tecrübeli bir perinatoloji uzmanı tarafından, üçüncü basamak bir merkezde yapılmalıdır. Bu hastalığın şiddeti ve sıklığı, özellikle daha önceki gebeliğinde sezaryen ile doğurmuş gebeliklerde, sezaryen sayısı ile doğru orantılı olarak artırır.

Gebelik komplikasyonları hakkında daha fazlası için, +90 544 644 56 62 numaralı telefon üzerinden bilgi alabilir ve randevunuzu oluşturabilirsiniz.

PROF. DR. ALİ EKİZ İLE RANDEVUNUZU OLUŞTURUN!

WhatsApp butonu üzerinden, Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı Prof. Dr. Ali Ekiz’den randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Diğer Perinatoloji Konuları

Profile Picture
Prof. Dr. Ali EKİZ Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı
×
Merhabalar. 🙋🏻‍♂️
Mesajınızın ardından asistanlarım, en kısa zamanda sizinle iletişime geçecekler. Teşekkürler. 🙏