Prof. Dr. Ali EKİZ

Prof. Dr. Ali EKİZ

Kadın Doğum ve Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı

15 yılı aşkın mesleki deneyimi, onlarca ulusal ve uluslararası araştırma makalesi ve en önemlisi güler yüzüyle Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali EKİZ yanınızda.

Uzmanlık Alanlarım

Çoğul Gebelikler Nasıl Sınıflanır?

Çoğul Gebelikler nasıl sınıflanır?

Rahim içerisine yerleşmiş gebelik sayısı birden fazla ise çoğul gebelik olarak adlandırılır. En sık görüleni ikiz gebeliktir. Etnik kökene göre değişmekle birlikte canlı doğumların yaklaşık % 1-3` ü ikiz gebeliklerdir. Çoğul gebeliklerin ise %97 sini ikiz gebelikler oluşturulur. İkiz gebelikler ise tek yumurta ve çift yumurta kaynaklı olmasına göre ikiye ayrılır. Üçüz gebelikler ise genellikle yardımcı üreme tekniklerinin komplikasyonları olarak karşımıza çıkmaktadır. Çok nadir görülür yaklaşık 1000-2000 gebelikte bir sıklığa sahiptir.

Çoğul Gebeliklerin en önemli muayenesi ilk üç ay muayenesidir?

İlk üç ay muayenesinde gebelik sayısı yerleşimi ve riskleri belirlenir. Özellikle bu muayenede tek yumurta çift yumurta ikizlerinin ayrımı yapılır. Tercihen bu muayene perinatoloji uzmanı tarafından yapılmalıdır. İkiz gebeliklerde ise en önemlisi koryonisitedir yani tek yumurta veya çift yumurta kaynaklı olup olmadığını kesinleştirmektir. Tek yumurta ikizleri ise zaten perinatoloji uzmanları tarafından takip edilmesi gereken ikiz tipidir.

Bu yazımızda sizin için çoğul gebelikle ilgili risk faktörleri ve risk yönetimi hakkında bilinmesi gerekenleri derledik. Konuyla ilgili detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Çoğul Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Çoğul gebelik durumlarında aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

 • Artan Rahim Büyüklüğü: Çoğul gebelik durumlarında, anne adayının rahmi daha hızlı ve daha fazla büyüme eğilimi gösterebilir. Normalde beklenen gebelik büyüklüğünden daha büyük bir karın gözlenebilir.
 • Yüksek HCG Seviyeleri: Çoğul gebeliklerde, anne adayının kanındaki insan koryonik gonadotropin yani hCG seviyeleri normalden daha yüksek olur. Daha gebelik kesesi bile görülmeden bu iyi bir belirteçtir.
 • Şiddetli Sabah Bulantıları: Çoğul gebeliklerde sabah bulantıları daha yoğun olabilir ve genellikle tekil gebeliklere kıyasla daha şiddetli gerçekleşir.
 • Birden Fazla Fetal Hareket: Çoğul gebeliklerde anne adayı, birden fazla bebeğin hareketini hissedebilir. Birden fazla bebek olduğu için fetal hareketler daha sık ve daha yoğun olabilir.

Çoğul Gebelik Riskleri Nelerdir?

Çoğul gebelik durumlarında, tekil gebeliklere kıyasla bazı ek riskler görülür ve bazı komplikasyonlar daha sık karşımıza çıkabilir. Çoğul gebeliklerde sıklıkla rastlanan risklerden bazılarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Vanishing Twin (Kaybolan ikiz): ikizlerde çok sık olan bu durum gebeliğin ikiz başlayıp tekil olarak devam etmesi durumudur. Yaklaşık %10-30 oranında ikzi başlayan gebeliklerin akıbetini oluşturur.
 • Gelişme geriliği ve birbiri ile uyumsuz gelişim: Gelişme geriliği oranı ikiz gebeliklerde tekil gebeliklere göre daha sık karşılaşılan bir durumdur. Ayrıca iki fetüsün tahmini kiloları arasında %20 den fazla fark varsa uyumsuz gelişim ikizler arası diskordans var demektir. Bu durumlar perinatoloji uzmanı tarafından yönetilmelidir.
 • Erken Doğum: Çoğul gebeliklerde erken doğum riski daha yüksektir ve yaklaşık ikizlerin %50 sinden fazlası 37 hafta öncesinde doğmaktadır.
 • Düşük Doğum Ağırlığı: İkin gebelikte bebekler anne karnında 28 haftaya kadar tekil gibi büyürler ancak sonrasında yerleri daraldığı için daha küçük kalırlar.
 • Gestasyonel Diyabet: Çoğul gebeliklerde gestasyonel diyabet yani gebelik şekeri riski de artar. Bu duruma hem alınan fazla kilolar hem de gebelik hormonlarının etkisi büyüktür.
 • Preeklampsi: Preeklampsi, gebelik tansiyonu veya gebelik zehirlenmesi olarak da bilinir. Tekil gebelikte bu risk yaklaşık %5-6 iken ikiz gebeliklerde %13`e kadar çıkar.

Çoğul Gebelikte Down Sendromu taraması nasıl yapılır?

İkiz gebeliklerde Down sendromu taraması tekil gebeliklerde olduğu gibi yapılabilir. Gebelikte Down sendromu tarama strajilerini başka bir başlık altında detaylıca değindik. Şimdi kısaca özetleyeceğiz.

 • İkiz gebeliklerde aynen tekil gebeliklerde olduğu gibi önce 11-14 hafta arası detaylı ultrason yapılır. Sonrasında anomali saptanmazsa ikili test veya kombine test yapılabilir.
 • İkiz gebeliklerde fetal DNA testi de tekile benzer bir başarı oranı ile yapılabilir.
 • İkili testin zamanını kaçırmış olan gebelerde üçlü ve dörtlü testte yapılabilir.
 • Unutulmamalıdır ki ikili test üçlü ve dörtlü testten daha başarılı bir testtir.
 • Üçüz ve üstü gebeliklerde ise yapılabilecek tek tarama ultrason muayenesidir.
 • Tarama testi riskli çıkan gebelerde ise aynı tekil gebeliklerde olduğu gibi tanı testleri yani CVS, Amniosentez ve Kordosentez yapılır.

Çoğul Gebelikler hakkında daha fazlası için, +90 544 644 56 62 numaralı telefon üzerinden bilgi alabilir ve randevunuzu oluşturabilirsiniz.

PROF. DR. ALİ EKİZ İLE RANDEVUNUZU OLUŞTURUN!

WhatsApp butonu üzerinden, Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı Prof. Dr. Ali Ekiz’den randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Diğer Perinatoloji Konuları

Profile Picture
Prof. Dr. Ali EKİZ Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı
×
Merhabalar. 🙋🏻‍♂️
Mesajınızın ardından asistanlarım, en kısa zamanda sizinle iletişime geçecekler. Teşekkürler. 🙏