Prof. Dr. Ali EKİZ

Prof. Dr. Ali EKİZ

Kadın Doğum ve Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı

15 yılı aşkın mesleki deneyimi, onlarca ulusal ve uluslararası araştırma makalesi ve en önemlisi güler yüzüyle Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali EKİZ yanınızda.

Uzmanlık Alanlarım

İletişim Bilgileri

Çoğul Gebelik Müdahaleleri

Çoğul Gebelik Müdahaleleri Nelerdir?

Anne adayının karnında birden fazla bebeği taşıması durumu, çoğul gebelik olarak adlandırılır. Bazı ebeveyn adayları için beklenmedik bir sürpriz olan bu durum, genellikle ikiz gebelik şeklinde görülür. İkiz gebelikler tüm gebeliklerin yaklaşık 100 gebelikte 1-2 sini oluşturur. Nadiren de olsa üçüz ya da dördüz gibi daha fazla bebeğin bulunduğu çoğul gebeliklere de rastlanabilir. Heyecan verici bir deneyim olsa da çoğul gebeliğe sahip annelerde daha fazla erken doğum riski gibi çeşitli riskler söz konusudur. Bu nedenle diğer anne adaylarına göre daha dikkatli olmaları gerekir. Bu yazımızda çoğul gebelik müdahaleleri hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

Çoğul Gebelik Neden Oluşur?

Normal şartlarda bir yumurta bir sperm tarafından döllendiğinde bir embriyo yani bir bebek oluşur. Ancak bir yumurta yerine iki veya daha fazla yumurta bir siklusta olgunlaşırsa her bir yumurta bir spermle birleşir ve çoğul gebelik oluşur.

Çoğul gebelikler, genellikle doğal olarak gerçekleşebileceği gibi, yardımcı üreme Teknikler yani yumurta geliştirme (ovulasyon indüksiyonu) ve İnvitro fertilizasyon (IVF) (tüp bebek gibi) tedavi yöntemleri ile de artar. Yardımcı üreme teknikleri ile çoğul gebeliklerin sıklığı da artmıştır.

Çoğul Gebelik Riskleri Nelerdir?

Çoğul gebelikler, hamilelik sırasında daha fazla dikkat ve izlem gerektiren riskleri taşır. Bu nedenle çoğul gebelikler, anne ve bebekler için özel bir izlem ve sağlık takibi gerektirir. İyi bir prenatal bakım, düzenli doktor kontrolleri ve gerekli önlemlerin alınması, hem anne hem de bebeklerin sağlığını korumak açısından önemlidir. Çoğul gebelik durumlarında meydana gelebilecek riskleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Erken doğum: İkiz gebeliklerin erken doğum riski yaklaşık % 50 dir ve üçüz ve daha üstü gebeliklerde bu oran daha yüksektir. Erken doğan bebekler; gelişimsel sorunlar, solunum sıkıntısı ve diğer sağlık sorunlarıyla çok daha yüksek oranlarda karşılaşırlar.
  • Düşük doğum ağırlığı: İkiz gebelikler hem daha erken doğduğu için hem de gelişme geriliğine yatkın olduğu için tekil gebeliklere göre daha küçük doğma eğilimindedirler. Düşük doğum ağırlığı, bebeklerin sağlığı ve gelişimi için risk oluşturur..
  • Gestasyonel diyabet: Çoğul gebelikler, anne adayında gestasyonel diyabet yaklaşık 1.5 kat daha fazla görülür. Gestasyonel diyabet, gebelik sırasında ortaya çıkan bir diyabet türüdür ve bebeklerde büyüme sorunlarına, solunum sıkıntısına ve amnion sıvısı artışı gibi komplikasyonlara neden olabilir.
  • Gebelik zehirlenmesi (preeklampsi): Çoğul gebeliklerde, yüksek tansiyon riski artar tekil gebeliklere göre yaklaşık 3 kat daha fazla görülür. Gebelik hipertansiyonu olarak adlandırılan bu durum, anne ve bebekler için ciddi komplikasyonlara yol açabilir.
  • Demir Eksikliği anemisi: Demir eksikliği anemisi tekil gebeliklere göre çok daha sık görülmektedir.
  • TTTS yani ikizden ikize transfüzyon sendromu: Tek yumurta ikizlerine özgü bir komplikasyondur. Tek yumurta ikizleri aynı plasentayı paylaşır. Bu nedenle birbirlerinden kan çalma hastalığı adı da verilen bu durum neredeyse tek yumurta ikizlerinden üçte birini etkiler.

 

Bu risklerin tam olarak ne kadar yüksek olduğu; gebeliklerin nasıl yönetildiğine, anne sağlığına ve diğer faktörlere bağlıdır. Tüm bu nedenlerle çoğul gebelikler mutlaka en az iki kez perinatoloji uzmanına muayene olmalıdır. Ayrıca bu komplikasyonlar ortaya çıkarsa perinatoloji uzmanı tarafından takip edilmelidir.

Çoğul Gebelik Cerrahi Müdahaleleri Nelerdir?

Çoğul gebelik durumlarında, gebelikleri ve annenin sağlığını en iyi şekilde korumak için çeşitli müdahaleler ve tedbirler alınabilir. Çoğul gebeliklerde sıkça kullanılan müdahalelerden bazılarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Multifetal Redüksiyon: Gebelik sayısı üç veya daha fazla ise gebelik sayısı 2 ye indirilmesi tüm dünyada önerilen yöntemdir. Bu sayede kalan fetüslerin yaşama ve sekelsiz yaşama şansı önemli oranda arttırılır. Bu işlem 11-14 hafta aralığında yapılır.
  • Anomalili fetüsün durdurulması: Gerek tek yumurta ikizlerinde gerekse çift yumurta ikizlerinde fetüslerden biri yaşayamayacak kadar veya çok ağır sekelli yaşayacak kadar anomalili ise hem diğer fetüsü korumak hem de anne hayatı riske atmamak için bebeklerden birinin kalbini durdurmak gerekebilir.
  • TTTS Lazer ablasyon: TTTS denilen hastalıkta bebeklerin aralarındaki damar bağlantıları fetoskopik lazer denilen bir ameliyatla tedavi edilebilir.

Anne adayının kan uyuşmazlığından etkilenmiş olma durumu ise IDC (indirekt coombs testi) denilen bir test ile tespit edilir.

Çoğul Gebelik Müdahaleleri hakkında daha fazlası için, +90 544 644 56 62 numaralı telefon üzerinden bilgi alabilir ve randevunuzu oluşturabilirsiniz.

PROF. DR. ALİ EKİZ İLE RANDEVUNUZU OLUŞTURUN!

WhatsApp butonu üzerinden, Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı Prof. Dr. Ali Ekiz’den randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Diğer Fetal Cerrahi Konuları